Чаювання вільних
Зустріч з творцями фільму "Червоний"
Творці "Червоного": озброїтись якісними українськими фільмами "до зубів"
Аби українці були дійсно українцями (не лише за паспортом, а й духом), важливо формувати власну культуру. Потужним інструментом, що дійсно впливає на світогляд людини, є кіно.

Українська кіноіндустрія лише починає "ставити на ноги", але з кожним роком бачимо, як з'являється все більше і більше нових фільмів вітчизняного виробництва. Це - позитивна тенденція, яка, однак, має ризики. Про що розповідають глядачам українські фільми? Які ідеї доносять? І яке завдання мають перед собою.

Про це говорили з творцями фільму "Червоний" Андрієм Кокотюхою та Зазою Буадзе на "Чаюванні Вільних" - заході, організованому Фундацією Вільні Люди.
"Найголовніше завдання кіноіндустрії, яка так потрібна сучасній Україні, щоб ця машина працювала без збоїв, щоб ніхто не вставляв палиці у колеса. Глядачі повинні йти в кінотеатр саме на вітчизняні фільми. За інерцією, глядачі все ще не довіряють таким фільмам. Але ми намагаємось достукатись до них, продемонструвати, що українські стрічки гідної, європейської якості - це реальність, а не фантастика", -
Заза Буадзе, режисер.
Кіно - це теж зброя
За його словами, кіно - це теж зброя, адже йдеться про гібридну війну, в якій воює вся Україна. "Ми зобов'язані озброїтись до зубів якісними українськими фільмами. Фільми мають виходити у прокат раз на два тижні. Це має бути і жанрове кіно, документальне, арт-хауз, дитяче".

Говорячи про стрічку "Червоний", констатуємо, що вдалось зачепити важливу тему. "Тема фільму, як з'ясувалося, мало відома. Я прекрасно розумів, що нас можуть звинуватити у пропаганді. Але для мене це був фільм не тільки про героїчні сторінки минулого. Мені сподобалося, що там є цікава драматична історія всередині — не тільки про Червоного. Вона ширша. Це історія про псевдо-богів, про неминучість їх падіння, загибель тих, хто вклоняється з тої чи іншої причини цим богам, і про те, що є деяка історична, космічна, якщо хочете, справедливість, стихія, яка змете цих богів", - зазначив режисер.


Але фільму би не було, якби не книга. Автор Андрій Кокотюха розповів про те, які головні ідеї він вклав у сторінки "Червоного". "Усе почалося з мого внутрішнього відчуття. Я живу в координатах перемоги, а не зради. Я ріс на казках, де дуже часто герої гинуть в страшних муках або героїчно вмирають. Так не можна. Ми маємо пам'ятати не тільки трагедію, а й пам'ятати про подвиги. Українці не повинні вмирати за ідею, українці повинні зубами триматися, щоб ідея втілилася в життя. Тож ідея "Червоного" - українці повинні перемагати, а не підставляти "другу щоку" під удар".
"Коли йшов на "Червоного", думав, хоч би не гірше того, що назнімали раніше. Справа в тому, що попередні фільми "про УПА" важко назвати бойовиками. Вони ближче до драми, ліричних романсів зі стражданнями головного героя. "Червоний" нарешті зламав цю "тужливу історію". Це не просто якісний з історичної точки зору екшн. Це про новий тип українця. Особливо - в час війни. Особливо - перед російською загрозою. Це не просто патріотичне виховання, це вже наша політика", -
Сергій Кузан, модератор зустрічі, заступник Керівника Проводу "Вільних Людей".

"Червоний"
український історичний фільм, однойменна екранізація роману Андрія Кокотюхи. Письменник став також сценаристом стрічки. Кінофільм створено за фінансової підтримки Державного агентства України з питань кіно.

Фільм вийшов у прокат 24-го серпня. Повнометражний ігровий фільм режисера Зази Буадзе за сценарієм Андрія Кокотюхи розповідає про командира УПА, який підняв повстання у сталінському концентраційному таборі.

Голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко повідомив, що за перший вікенд "Червоний зібрав 1 465 075 гривень.