ЧАЮВАННЯ
Український консерватизм. Перезавантаження
Які асоціації у пересічного українця викликає слово "консерватизм"? Вустами молоді - це старовина, минуле, догматизм, релігія, теорія, пасивність. Як бачимо, поняття консерватизму вкрите товстим шаром стереотипів, що заважають розгледіти "ядро" і зрозуміти суть.

Що ж таке консерватизм? Чи є йому місце в сучасній Україні? Саме цим запитанням було присвячене чергове чаювання Фундації Вільні Люди. Своїми думками ділився Igor Pecheranskyi, доктор філософських наук, що досліджує тему українського консерватизму. Модератором заходу став Володимир Наконечний, кандидат історичних наук.
Пропонуємо опорні точки, озвучені під час чаювання
Що таке ідеологія?
Це і культура, і політика, і набір цінностей, і ідеї, які, по-перше, об'єднують навколо себе, а по-друге - спонукають до дії. Будь-яка ідеологія повинна бути актуальною та працювати на українські державницькі інтереси. Щоб зрозуміти, чи є певна ідеологія органічною для суспільства у певний час, слід виявити, чи об'єднує вона свідому частину населення певної держави. Якщо ідеологія виступає об'єднавчим фактором, то вона відповідає інтересам суспільства.
Що означає мислити "по-консервативному" у ХХІ столітті?
Консерватизм – не лише ідеологія, а і стиль мислення, і доктрина, і стратегія державного правління. На противагу сучасному дискурсу, в якому консерватизм помилково обмежений сферою академічності, релігії, і т.д., позбавлений прогресивності та модернізації, консерватизм - це про реакцію та постійний системний рух. Ідеологія повинна модернізувати країну, а не лише відсилатись до згадок про минулі "перемоги і поразки"
Консерватизм пропонує створення політико-правової культури і апелює до системи цінностей.
Ні, не треба повертатись у минуле, шукати старі цінності і жити ними. Треба віднайти традицію, а потім - обов'язково переосмислити.
Консерватизм – ситуативна ідеологія, що є унікальної для кожної окремої держави.
Він вкорінений в звичаї народу, тому універсальної моделі не існує.
Що таке перезавантаження українського консерватизму?
Варто зосередити увагу на цінності держави, родини, громадоцентризму, економічного патріотизму та протекціонізму держави в усіх сферах. Зараз ми бачимо, як держава почала відстоювати українську мову (квоти на телебаченні та радіо, бурхливий розвиток українського кінематографу) - і це хороший приклад. Український консерватизм, прогресивний і послідовний, дає позитивний результат: оновлює та підсилює державу в цілому.
Питання ідеології завжди було і лишається дискусійним. Я дуже вдячна кожному, хто долучається до обговорення таких важливих тем, адже у суперечці народжується істина. Фундація Вільні Люди ставить за ціль звільнення від стереотипного мислення, а також - формування сучасного світогляду. Впевнена, що це чаювання відкрило консерватизм як актуальну для України ідеологію
Інна Левус, керівник Фундації Вільні Люди.
Спікери
Ігор Печеранський
доктор філософських наук
Володимир Наконечний
кандидат історичних наук