До Дня української писемності і мови, Фундація Вільні Люди запросила координатора "Простір свободи" - рух добровольцівТараса Шамайду презентувати результати аналітичного огляду "Становище української мови в 2017 році".

Щороку, починаючи з 2011, "Простір Свободи" готує огляд, аби ґрунтуючись не на емоційному сприйнятті, а на об'єктивних даних, зрозуміти, що відбувається з українською мовою. Активісти збирають статистичні дані, результати соціальних досліджень (тематика: фіксування використання української мови, ставлення громадян до мови тощо), моніторинги закладів харчування і торгівлі центральних районів усіх обласних центрів України.

"Звертаючись до Конституції України, стаття 10 регулює функціонування української мови в усіх сферах державного життя. Проте, чинне мовне законодавство (скандально відомий закон Колісніченка-Ківалова) не відповідає цій нормі Конституції. Очевидно, що потрібно прийняти новий закон", - зазначив Taras Shamayda.

Аналітичний огляд зачіпає функціонування української мови у різноманітних сферах: освіті, ЗМІ, сфері обслуговування і так далі. Поріняно з минулими роками, є тенденція до зростання підтримки української мови. Так, близько 4-5 мільйонів людей в Україні вважають, що рідна мова – українська, проте не спілкуються нею. Причина – в стереотипах, тиску середовища, інерції. Молоде покоління переймає російську мову від батьків, що жили за часів СРСР. Але є позитивні зрушення: з кожним роком все більше людей вважає, що необхідно утверджувати українську мову в усіх сферах життя. Цього року цей показник - 61%, і він є високим.

Вперше за роки проведення огляду, більшість опитаних вважає, що працівники сфери послуг мають говорити українською мовою. Це демонструє бажання людей чути саме українську.

"Говорячи про "перемоги", не можна забути про вплив запровадження мовних квот на радіо та талебаченні. Тут завжди була катастрофічна ситуація (на провідних радіостанціях – лише 2-5% пісень українською), але завдяки квотам – ситуація покращилась", - зазначив Тарас Шамайда.

За словами Інни Левус, керівника Фундації Вільні Люди, завдання кожного українця – знищити давно сформовану моду на російську. "Українська – ось що сучасно і модно. Ми повинні підтримувати її в усіх сферах. Це наша спільна відповідальність – купувати україномовні журнали і книги, розмовляти українською, відстоювати її скрізь", - говорить Інна Левус.

Фундація Вільні Люди дякує відвідувачам за пожертви, які склали 438 грн. Окрема подяка Богдану Самойленку, Андрію Слободянику і Дмитру Крамченкову.
Тарас Шамайда
координатор руху "Простір Свободи"
експерт Координаційної ради з питань застосування української мови в усіх сферах суспільного життя України презентуватиме результати аналітичного дослідження "Становище української мови в 2017 році":

  • Які законодавчі зміни у мовній сфері відбулися за останній рік і як вони впливають на суспільні процеси? Скільки людей розмовляють українською та іншими мовами і як громадяни ставляться до законодавчого захисту української мови?

  • Яка частка газет, журналів та книг видається українською? Який відсоток україномовних програм на телебаченні і українських пісень на радіо і як цей показник змінюється з роками?

  • Чи всюди споживач може отримати обслуговування українською у кав'ярнях та магазинах? Як змінюється мова навчання у школах? Що відбувається з українською мовою на окупованих територіях Донбасу та Криму?