Новини
19 жовтня 2018
Українські психологи переймають іноземний досвід для боротьби з ПТСР
14 - 15 жовтня за підтримки Фундації Вільні Люди відбувся семінар на тему: "ПТСР. Додаткові методи в роботі та розумінні проблеми ПТСР. Ефективні способи їх вирішення. Результати досліджень за останні 20 років".

Головний спікер семінару, досвідчений лікар-ерготерапевт з Канади, Маріка Паквін, зазначила: "Мені дуже приємно, що на наш семінар прийшли не тільки психологи та ерготерапевти, які безпосередньо працюють з ветеранами, але й бійці ЗСУ, яким важливо самим навчитися як працювати з людьми в яких проявляється симптоматика розладів нервової системи, а саме з людьми із проявами посттравматичних стресових розладів (ПТСР). Вірю, що цей семінар був корисним для нас усіх, а нові знання будуть застосовані в подальшій нашій практиці".

За два дні семінару ми встигли обговорити багато важливих питань, зокрема:
як ПТСР впливає на сенсорну обробку та функціонування мозку;
як запобігти та протидіяти розладам сну;
які існують методи та інструменти з корекції і лікування больового синдрому;
про йогу, як один з допоміжних методів в роботі з ПТСР;
про зловживання ПАР та алкоголем при ПТСР, способи їх контролю та регуляції;
про основи ерготерапії та методи тілесного розвантаження.

"Тема посттравматичних стресових розладів є надзвичайно актуальна.
Я вдячна пані Маріці Паквін за проведений семінар. Ми й далі будемо переймати досвід та проводити тематичні семінари з метою отримання нових унікальних знань для подальшого застосування їх на практиці" - наголосила Інна Левус , керівник Фундація Вільні Люди.
9 серпня 2018
Вільні Люди - на захисті родин учасників російсько-української війни
Активісти Вільні Люди Тернопіль - Самооборона Майданувідвідали засідання Кременецького районного суду, де мала слухатись резонансна цивільна справа, пов'язана з виселенням з гуртожитку сім'ї учасника російсько-української війни (дружини та двох малолітніх дітей).

"Поспілкувавшись із Лідія Макаренко, дружиною військового, ми дізнались, що позов про виселення є лише одним з елементів тиску, який чиниться на неї зі сторони адміністрації Кременцьої академії, де до недавнього часу вона обіймала посаду викладача.
Судовий розгляд справи перенесено на 1 жовтня 2018 року, оскільки суддя, якій була розподілена справа заявила самовідвід", - повідомив Іван Ковалик, координатор тернопільського осередку "Вільних Людей".

Звертаємося та закликаємо відповідальні органи влади - Тернопільська обласна державна адміністрація, Кременецьку міську раду та та ректора Кременецької акадамії - всі питання, пов'язані із погіршенням становища сімей воїнів, які воюють за незалежність України, вирішувати за круглим столом і з участю представників усіх причетних до ситуації органів влади. Судовий розгляд є крайньою мірою та негативно впливає на стосунки між державою та її захисниками.
8 серпня 2018
Волонтерство лишається одним із завдань "Вільних Людей"
Сьогодні чернігівські активісти Вільні Люди передали одяг для родин Мринської ОТГ (Носівський район).

"Близько 60 родин потребують нашої підтримки. Серед них - багатодітні і малозабезпечені. Ми зібрали одяг, а соціальні працівники з Мрина доставлять її родинам. Сподіваюсь, що хоч невеличку, але дієву допомогу ми надали", - говорить Олександр Ясенчук, координатор Вільні Люди. Чернігів.

Активісти дякують за допомогу та підтримку Поліні Фесюн та Благодійній асоціації "Люба Лорр Україна" (Франція), ГО "Суспільна Служба України", Наталії Мисник та колективу компанії Collar, Фундація Вільні Люди, сябрам з Білорусі Глебу Комарчуку, Аркадію Малишу, Кастусю Жуковському.
2 серпня 2018
Фундація Вільні Люди підтримала табори "Курсу молодого бандерівця"
Цьогорічний липень - насичений на табори. Усього за один місяць відбулось 5 заходів "Курсу молодого бандерівця" по всій Україні.

Стартували на Львівщині з вишкільним табором "Лицар Чести", де молодь навчалася виживати в дикій природі та не здаватися, перемагаючи самих себе. Далі шлях самовдосконалення відкрився для патріотичної молоді Тернопільщині, де протягом шести днів юнаки та дівчата гартували дух та тіло на вишкільному таборі "Лисоня".

Таборувались і на Київщині: молодіжний табір "Підпілля" зібрав молодь на кручах Дніпра. У той же час, на Полтавщині відбувся табір "Клич", а фінальним етапом став табір "Нащадки Героїв" поблизу Сум.

За словами Inna Avramchuk, керівника "Фундації Вільні Люди", мета Курс Вільних Людей - КВЛ - виховання нового покоління свідомих та активних українців. Саме тому цей захід отримав допомогу від Фундації.

А вже у вересні відбудеться другий етап курсу. Деталі можна дізнатись, написавши Ivan Bratsiun, координатору Курс Вільних Людей - КВЛ, що організовує Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК.

15-16 вересня - м. Суми
22-23 вересня - м. Харків
6-7 жовтня - м. Львів
13-14 жовтня - Івано-Франківськ
20-21 жовтня - м. Тернопіль
27-28 жовтня - м. Дніпро
19 липня 2018
Молодь вишколювалась на "Підпіллі"
Вишкільний табір Курс Вільних Людей - КВЛ Молодіжний табір "Підпілля", що відбувся на теренах Київщини протягом 10-15 липня, зібрав активних та ініціативних хлопців і дівчат. За словами організаторів - Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК, табір спонукає молодь змінювати та зміцнювати власну державу.

"Вишкільні табори - один із найкращих і найактуальніших інструментів для виховання української молоді, який гартує її в дусі українського націоналізму. "Підпілля" - це місце, де за 6 днів ти змінюєш себе та стаєш готовим до будь-яких викликів, відповідальності, а найголовніше - до розбудови своєї країни", - говорить Назар Матлак, організатор табору.

Поділитись своїм досвідом та корисною інформацією на табір приїхали громадські активісти команди Фундація Вільні Люди, яка є складовою частиною мережі Вільні Люди. Dmytro Zhmailo розповів про основну діяльність мережі та її безпосередню участь у гібридній війні, її складові та роль кожного в цій боротьбі. Також була піднята така тема як загроза реваншу та Національна ініціатива "Стоп Реванш".

Maria Dzvinka провела гутірку на тему "Інформаційна деокупація". На матеріалах Звільни інформпростір від окупантів - #ВимкниРосійськедопомогла учасникам розібратися з такими поняттями як: інформаційна війна, інформаційна гігієна, медіаосвіта.

Фундація Вільні Люди забезпечила учасників табору співаниками з українськими патріотичними піснями, необхідним реманентом для проведення певних елементів табору. За словами Inna Avramchuk, керівника ФВЛ, усі табори "Курсу Вільних Людей" будуть підьримуватись і надалі: адже саме тут гартуються Вільні Люди.
19 червня 2018
У Чернігові - виставка, що розкриває правду про комуністичний злочин
19 червня у Чернігові відкрилась документально-мистецька виставка "Правда про Куропати. Факти, документи, свідчення". Ознайомитись з експозицією можна в Обласному молодіжному центрі. Фундація Вільні Люди долучилась до організації заходу.

Щоб розповісти про масові розстріли мирних людей у лісовому урочищі Куропати в 30-ті роки XX століття, учасники ініціативи "Експерти в оборону Куропат" та інших білоруських громадських організацій, створили цю виставку.

"Радянська влада намагалась приховати правду про Курапати. Зараз справу розслідує "офіційний" Мінськ. За весь час свого президентства, Лукашенко жодного разу не відвідав меморіал і намагається всіляко обмежити чи применшити масштаби злочинів сталінізму. Лише завдяки зусиллям громадськості злочин радянських людожерів не забутий", - говорить Олександр Ясенчук, координатор Вільні Люди. Чернігів.

За словами активіста Вільні Люди Юнис Аскеров, виставка демонструє факти про те, що СРСР - це не тільки "ковбаса по 3,20 за 1 кг", але й кров, репресії, та десятки мільйонів загиблих. Це важливо знати, особливо - молодому поколінню.
14 червня 2018
Волонтери "Вільних Людей" відвідали передову
Запорізькі активісти "Вільних Людей" здійснили чергову поїздку на передові позиції Операції Об'єднаних Сил. Вони привезли хлопцям речі, що стануть у нагоді для підсилення обороноздатності підрозділів, що розташовані під Донецьком.

"Уже четвертий рік ми активно допомагаємо підрозділам, задіяним на передових позиціях. найчастіше привозимо засоби захисту, маскування та спеціальне обладнання. Вкотре переконуємось як у загостренні ситуації на фронті, так і потребі підтримувати захисників України. Будемо посилювати волонтерський напрям нашої роботи", - зазначив Дмитро Харьков, координатор Вільні Люди у Запоріжжі.

"Завжди, виїжджаючи із зони ООС, стає не по собі від того, що війна - за 250 км від мого міста. Але страшніше від того, що українці на четвертому році війни вже те не усвідомлюють. Ніби забувають, що три години дороги машиною - і стріляють, рвуться міни, немає води, газу, подекуди світла. А десь - вже й немає життя", - поділився враженнями від чергової поїздки активіст запорізького осередку "Вільних Людей" Oleksandr Lebid
.
Щиро дякуємо всім тим хто допомагає нам!
Перемога - за нами!
30 травня 2018
Історія українського націоналістичного руху за 90 хвилин? Легко!
Принаймні, саме стільки часу історик та публіцист Святослав Липовецький відкривав для молоді Івано-Франківська найяскравіші сторінки історії України. І якщо всього розповісти не можливо, то зацікавити - реально.

Лектору вдалось довести: українці - нація, що понад усе цінує волю. І готова відстоювати незалежність будь-якою ціною. Навіть у найтемніші часи українці формували військо, брали до рук зброю, боролись до останнього. І, як писав у романі "Холодний Яр" Юрій Горліс-Горський, "Коли я впаду, моє тіло, може, з'їдять лисиці, щоб нагодувати молоком своїх дітей, мою кров вип'є рідна земля, щоб виростити з неї траву для коня того, хто стане на моє місце, і нічого під сонцем не зміниться…".

"Ми не лише беремо зброю з рук прадідів, а й передаємо її наступному поколінню. Саме в цьому - головна мета проведення НеЛекцій. Виховання молодих людей, що усвідомлюють важливість боротьби за незалежність України", - говорить Ivan Bratsiun, координатор освітніх заходів, активіст Вільні Люди та Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК.

НеЛекції - сучасний формат освітніх заходів, складова Курс Вільних Людей - КВЛ. Про найближчі заходи - повідомимо на сторінці Фундація Вільні Люди - не проґавте!
29 травня 2018
«Вільні Люди» Чернігівщини передали допомогу родинам загиблих воїнів
«Ми продовжуємо нашу волонтерську діяльність, яку розпочали ще з часів Революції Гідності. Зараз ми допомагаємо бійцям ЗСУ, вимушеним переселенцям, звичайним українцям, що опинилися у не простих життєвих обставинах. Дякуємо за допомогу Фундація Вільні Люди, Суспільна Служба України (Канада), «БА Люба Лорр Україна» (Франція), Гуманітарны маршрут "Беларусь-АТО" та звичайним чернігівцям», - координатор чернігівського осередку «Вільних Людей» Олександр Ясенчук.
25 травня 2018
Нічні вимарші, військова тактика та ідеологічні гутірки – на Слобожанщині відбувся табір «Слобідські ночі»
Цього року табір-мандрівка «Слобідські ночі» відбувався в рамках проеку «Взірець» та включав багато практичних військових гутірок й теорії. Серед цікавих елементів програми були нічні вимарші, нестандартна руханка та кухня, що була максимально наближена до польових умов.

За словами коменданта табору, активіста «Вільних Людей» Дмитра Бедніна (Комс), основна ідея "Слобідських ночей - 2018" - наблизити учасників до звичайних буднів українських військових.

"Харків - прифронтове й прикордонне місто, ми мусимо завжди бути напоготові і знати, як себе правильно поводити в разі будь-якої небезпечної ситуації. Цьогорічна програма включала не лише потужний ідеологічний вишкіл, а й фаховий військовий, у цьому нам допомагали хлопці, які пройшли війну і зараз навчають усіх бажаючих харків'ян", - розповідає Беднін.

Також учасники табору прослухали гутірки про основи ідеології українського націоналізму, волюнтаризм, тактичну медицину, історію українського націоналізму на Слобожанщині та ін.

«Хочу подякувати Фундація Вільні Люди та « Украинский Легион - Харьков за допомогу в організації табору. А також запрошуємо усіх бажаючих долучатися до проекту «Взірець», - говорить один з організаторів табору, член Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК Andriy Rudenko.
22 травня 2018
У Чернігові - літературний флешмоб
"Творчість Шевченка - актуальна: закликає цінувати незалежність України та боротись за її волю. А тому його поезія повинна стати "модною", користуватись попитом у молоді. Ми мусимо поширювати його слово", - Олександр Ясенчук, координатор Вільні Люди. Чернігів.

Саме тому сьогодні, до 157-ї річниці перепоховання Тараса Шевченка відбувся літературний флешмоб.

Біля памятника Кобзарю, що на чернігівському Валу, будь-хто в режимі "вільного мікрофону" міг зачитати або заспівати твір Шевченка та отримати у подарунок книгу, картки на знижку у книгарні #КМЦІНтермеццо.

Організували та підтримали захід чернігівські осередки Національної Спілки письменників України, Фундація Вільні Люди, Самооборони Майдану, Суспільна Спілка України, Чернігівська ОДА, КМЦ Інтермеццо, студенти та викладачі ЧНУ ім. Т.Шевченка, актор Олексій Биш.
9 травня 2018
Червоно-чорний прапор - прапор боротьби
Вільні Люди Харків не святкують "дєнь пабєди" 9 травня. Наш "день перемоги" ще не настав - боротьба триватиме аж до завершення російсько-української війни. Як нагадування про це, активісти у Дергачах підняли червоно-чорні та жовто-блакитні прапори - символи боротьби України за незалежність.

Справжній прапор перемоги українців в часи Другої світової війни над німецькими і радянськими окупантами - саме червоно-чорний. Прапор, що уособлює червону кров, пролиту на чорну землю під час боротьби українських повстанців за незалежність. Прапор національної гідності і боротьби.

Державний синьо-жовтий прапор - символ незалежної України - підноситься над головами тих, хто сьогодні до хрипоти кричить радянські гасла "за родіну, за побєду".

"Побєда" - не одна на всіх. У нас своя держава, і сила-силенна вільних людей, тих, хто боронить її від агентів руского міра. І ми будемо робити це аж до перемоги!
3 травня 2018
Теренова гра "Гурби-Антонівці" вишколювала Вільних Людей
На історичному місці, де у квітні 1944 року відбувся відомий бій УПА та НКВС, традиційно зібрались близько 300 молодих патріотів, аби спробувати себе у ролі "бійців" - взяти участь у спортивно-патріотичній грі "Гурби-Антонівці". Це - вже 16-та теренова гра, яку Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК організовує в лісовому масиві на межі Тернопільської та Рівненської областей.

"Гурби-Антонівці" як явище довели свою ефективність: саме тут молодь з усіх куточків України гуртується, спілкується і формує ядро патріотичного руху. Саме "випускники" Гурб організували перші сотні Самооборони Майдану, пішли захищати Україну від російської агресії, розгорнули волонтерську допомогу та ведуть боротьбу за звільнення держави в різноманітних сферах.

"Це не просто три дні "партизанки" чи "іграшкова війна". На Гурбах молодь долає власну зону комфорту, по-новому дивиться на світ і усвідомлює свою відповідальність за розбудову України. Тут молодь об'єднується навколо ідей українського націоналізму і продовжує працювати задля України після гри", - говорить Іван Ковалик, координатор Вільні Люди Тернопіль - Самооборона Майдану, багаторічний гравець "Гурб-Антонівців".

Гасло гри вдало показує мету заходу: "Сьогодні наш терен боротьби - 20 кв.км, а завтра - вся Україна".
24 квітня 2018
Бандерівці: між міфами і реальністю
Український націоналізм ХХ ст. сьогодні - це мікс з фактів і вигадок. Казки, що переповідаються від батьків до дітей, можуть мати негативну дію - спотворювати історичну дійсність.

Чи знаєш ти, що спонукало молодих хлопців приймати відповідальність за долю цілої нації? Чому були необхідні експропріаційні акти? Яка роль атентатів? Ні?
А учасники НеЛекція: Історії українського націоналістичного руху XX ст. - вже знають ;)

Відповідь на ці питання шукали разом з істориком-публіцистом Святославом Липовецьким. Говорили про історію українського націоналізму, боротьбу в лавах УВО, ОУН та інших організаціях, різноманітні акції Бандери. Загалом, про те, що в звичайному підручнику з історії не прочитаєш.

Одна з учасниць неЛекції, Оксана Семенець, говорить: "Я зрозуміла важливу річ: у минулому столітті, у тих складних умовах, молодь була і освічена, і встигала боротися за свою незалежність, і відстоювати права, свободу, і навіть ризикувати життям! Студенти, що закінчували Таємний університет, могли навчатися за кордоном, а лекції проводились таємно: в будинках викладачів, підвалах. Студенти-медики купували тіла померлих бездомних, щоб вчитись анатомії, бо не було тоді інших можливостей вивчати людський організм. Ці факти вражають".

Нагадаємо, неЛекції - це заходи неформальної освіти Курс Вільних Людей - КВЛ, що організовують Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК, Фундація Вільні Люди та Мiнiстерство молоді та спорту України.
23 квітня 2018
«Вільні Люди» Запоріжжя відвідали дітей Гуляйпільської школи-інтернату
Чи пригадаєш, коли ти востаннє спілкувався з дітьми? Вільні Люди переконані: якщо ми хочемо побудувати сильну Україну, слід закласти міцний фундамент. Йдеться про виховання наступного покоління, адже сьогодні це - діти, а завтра - ті, хто визначатиме подальший розвиток України. Діти наслідують нашу поведінку і моральні цінності, відтак, маємо приділяти багато уваги роботі з ними.

Формування свідомості дітей залежить від нашого ставлення до них. Тому активісти Запорізького осередку «Вільні Люди» влаштували для вихованців Гуляйпільської школи-інтернату свято з різноманітними квестами, конкурсами і спортивними змаганнями.

«Це не «захід заради заходу». В ігровій формі, через невимушене спілкування та взаємодію, у дітей формується певний світогляд і ставлення до життя», - говорить Артём Киров, активіст Самооборона Майдану Запоріжжя - Вільні Люди.

Крім того, за словами Oleksandr Lebid, близько двох місяців активісти разом з партнерами - ЄвроМолодь, Небо без кордонів та Обласним центром молоді, збирали речі, іграшки та засоби особистої гігієни, які подарували дітям.

Допомагати дітям, позбавленим батьківської опіки, давати їм впевненість у мабутньому - наш обов'язок. «Вільні Люди» обіцяють: подібні візити до Гуляйпільського інтернату стануть традиційними.
21 квітня 2018
Курс Вільних Людей v 2.0: оновлена і доповнена
Ніщо не стоїть на місці: або розвивається, або відмирає. Курс Вільних Людей - КВЛ - серія заходів неформальної молодіжної освіти - йде першим шляхом. Як доказ, українські міста вже зустрічають "неЛекції" - розмови, що стосуються найважливішого на сьогодні: питання побудови сильної Української держави (що можливо лише за умови перемоги в російсько-українській війні).

Теми неЛекцій присвячені різним сферам "війни без меж", в якій кожен громадянин - воїн. Завдання освітніх заходів - дати зброю, навчити нею користуватись і вказати на напрям стрільби. І йдеться не про боротьбу на фронті, а про боротьбу в тилу.

У Львові та Івано-Франкіську вже відбулись неЛекції про інформаційну безпеку України в гібридній війні зі спікером Maria Dzvinka. Переглянути відео можна тут: https://bit.ly/2HGAL3u

"Неформальна освіта - сучасний тренд молодих та активних студентів. У моєму місті щодня відбувається з десяток воркшопів, тренінгів, лекції, дискусійних клубів. Проте знайти щось дійсно вартісне, на що не шкода витратити власного часу - задача не з простих. У деяких лекторів основна мета - заробити, прославитись чи виконати чиєсь доручення. Але неЛекції від "Курсу вільних людей" - це нові знання, багато практичних порад і "неЛектори", які безкорисливо хочуть передати тобі всі свої знання і навички, поділитись своїм зарядом та енергією. Після НеЛекції про інформаційні технології я знаю, що інформація - теж зброя, якою легко маніпулюювати та керувати", - саме такий відгук залишила Анастасія Машевська.

Основний меседж неЛекцій полягає в тому, що кожен з нас - солдат, і для цілковитої перемоги повинен воювати на своїй ділянці "війни без меж".

Курс Вільних Людей організовує Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК, Фундація Вільні Люди та Мiнiстерство молоді та спорту України.
31 березня 2018
Останню партію медобладнання - розподілено
Більше року волонтери Вільні Люди Харків та Фундації Вільні Люди отримували, розмитнювали, розподіляли і нарешті відправляли гуманітарну допомогу, яку для нас надали волонтери української громади США (головним чином, з Українсько-Американського Допомогового Комітету).

«Крайня відправка - наш "grand finale" - схоже, найбільша за обсягом. Цього разу передали велику посилку нашим друзям з Вінниці – Волонтерській групі «Бойові бджілки- Combat bees» для дітей з вадами рухомо-опорної системи. Також надали допомогу в Хмельницкій обл., м. Старокостянтинів та м. Камянське (Дніпропетровська обл.)», - говорить Влад Сергеев, волонтер.

Посилки вміщують різне медичне обладнання: вертикалізатори, підголовники, ходунки, візки, столи, запчастини до візків, інші спеціальні тренажери, які дадуть хворим можливість одужати та шанс ходити знову.

Окрема подяка Костянтин Піддубний, який віддав приміщення складу для зберігання та транспортуванням гуманітарки. Дякуємо всім волонтерам та активістам, що брали участь в проекті.

«Ми багатьом допомогли і - це не кінець. На черзі - наступні проекти, спрямовані на реабілітацію», - говорить Andriy Rudenko, координатор проекту, активіст Вільні Люди.
26 березня 2018
Вільні українці - побратими для вільних білорусів
Про історичні паралелі, схоже і відмінне в становищі України та Білорусі говорили під час «круглого столу», що організували Вільні Люди. Чернігів до 100-річчя проголошення незалежності Білоруської Народної Республіки.

З цієї нагоди до Чернігова завітали білоруські історики -Валентина Лебедева та Володимир Ляховський. Разом із чернігівським дослідниками та громадськими діячами вони презентували книгу Валянціни Лебедзєвай «Покликана свободою: нарис життя і діяльності Палути Бадуновой».

«Історія боротьби української та білоруської провідної верстви за утвердження державної незалежності мають чимало паралелей. Але є і відмінності, і як наслідок - різний результат. Нині Україна, хоча й з великими труднощами, через кров та війну виборює реальну незалежність, натомість Білорусь перетворилася на своєрідний «заповідник СССР». Але погляд України повинні бути звернений на Білорусь – ментально найближого нам сусіда, країну, з якою ми перебували в одній державі більше півтисячоліття. Ще Юрій Липа зазначав, що з точки зору геополітики, вісь Балтика-Чорне море, є противагою агресивним устремлінням зі сходу та заходу», - говорить Олександр Ясенчук, координатор чернігівського осередку Вільні Люди.

Захід «Відродження незалежності Білорусі та України: історичні паралелі» організували Фундація Вільні Люди, ГО «Сіверський інститут регіональних досліджень», Сіверський центр післядипломної освіти.
22 березня 2018
Стародубщина: повернути, не можна забути
У Чернігові відбувся круглий стіл «Стародубщина – втрачена українська земля», ініційований громадським об'єднанням «Справедлива історія Чернігівщини» (СІЧ) та Вільні Люди. Чернігів.

Волонтери, що взяли участь у заході, відстежують ситуацію на Стародубщині, зокрема щодо дотримання прав та свобод українців, що проживають у цьому краї.

«Стародубщина – віддавна тісно пов'язана з Україною, тільки невеличкий проміжок часу, у 16 ст., вона перебувала у складі Московії, і тільки нещодавно - у 1919 р. вона перейшла до складу Росії. Історія втрати Стародубщини - це дуже вагомий аргумент у спілкуванні офіційного Києва та Москви, якщо Росія говорить про «справедливість» у контексті Криму, то повернення Стародубщини до України, було б дуже справедливим кроком», - розповів представник УІНП Сергій Горобець.

За словами Юнис Аскеров, волонтера Вільні Люди, громадськість не забуває про Стародуб як про старовинне місто з традиціями самоуправління та осередок козацтва. «А у світлі останніх подій, як то зміна геополітичної ситуації, порушення міжнародних домовленостей, які збільшують ймовірність розпаду Російської Федерації, Україна повинна не забувати про долю своїх синів на Стародубщині і вже з самого початку нестабільності взяти їх під свою опіку», - вважає активіст.

За різними оцінками, площа відкраяної від України у 1919 році землі становить від 14 до 19 тисяч квадратних кілометрів (розміром з половини Чернігівської області), з населенням близько 500 000 чол., нині за офіційним переписом, українців тут налічується до 4%.

Україна не повинна забувати про українців Стародубщини – одвічної української етнічної території, відтак ми маємо зберігати єдність традицій на всіх землях.
17 березня 2018
Волонтери передали чергову партію медичного обладнання
Волонтери Фундації Вільні Люди разом з українцями Злученого Українсько-Американського допомогового комітету передали медичне обладнання в користування у Донецьку, Київську, Кіровоградську, Дніпропетровську області.

Серед переданого - ходунки, візки, столешниці, стільці, велотренажер.
Окрема подяка - Alisa Grinchuk за фінансову допомогу для відправки посилок.

«Дякуємо українцям, що проживаючи за межами Батьківщини, усвідомлюють приналежність до Нації, допомагають у тій сфері, де можуть», - говорить Andriy Rudenko, координатор напрямку, активіст Вільні Люди.
15 березня 2018
У Чернігові - ДоброволецьFest
До Дня українського добровольця у Чернігівському обласному молодіжному центрі відбувся тематичний квест "ДоброволецьFest" для дітей.

"Під час квесту, школярі спробували себе у ролі військових: плели маскувальну сітку, виготовляли свічки, та навіть освоїли техніку збору автомату. Після цього представники добровольчих батальйонів розповіли історію створення добробатів з власного досвіду.

"Корені добробатів – у боротьбі українців за свою свободу. Хоча добровольці - це досить умовне поняття на цій війні. Якщо ти не став відмазуватись, якщо ти не шукав шляхів, аби обійти цю війну, ти вже доброволець. Україна на виклик, на агресію Росії відреагувала створенням добровольчих батальйонів, які увійшли в історію яскравим явищем", - зазначає Роман Малков, активіст мережі Вільні Люди, у минулому - боєць батальйону "Чернігів" та 41-ОМПБ.

За словами Інна Левус, керівника Фундація Вільні Люди, метою подібних заходів є формування у дітей національної свідомості та патріотизму. "Вільні люди" дбають про виховання молоді в дусі відданості Батьківщині.
11 березня 2018
В Одесі - бігборди з Шевченком
До річниці народження Тараса Шевченка Фундація Вільні Люди спільно з Вільні Люди. Одеса розмістили на сітілайтах і бігбордах міста просвітницькі афіші з портретом Пророка.

Поводир українців, який славив народ не тільки на рідній землі, а й за її межами. Він говорив, коли це було заборонено і відбував ув'язнення за відданість національній ідеї. Іван Франко сказав про Шевченка:
"Він був сином мужика і став володарем у царстві духа.
Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури".

Тепер - наша черга, ми маємо пам'ятати славних українців і надихатись їх прикладом, продовжуючи боротьбу і відстоюючи інтереси нашої держави.
10 березня 2018
У Києві відбулась презентація дитячої книги "Грайлик" Марії Пилипчак
Марія Пилипчак розповіла про історію дитячого фольклорного ансамблю «Цвітень» і важливість виховання дітей через музику і фольклорний матеріал.

"Основна мета книги - освоєння дітьми фольклорної спадщини, навіть при відсутності якісної музичної освіти в школі. Видання цієї книги має величезне значення ще й тому, що всі, хто були залучені до її створення - громадяни України, а відтак мають нести відповідальність перед українською справою, зберігати традиції і духовність, яка нас всіх об'єднує", - говорить Марія Пилипчак.

Під час презентації представники чотирьох (!) поколінь ансамблю співали пісні і вчили народним танцям усіх бажаючих.

"Концепція виховання дітей на народному матеріалі в часи глобалізації, і передача спадщини дітям особливо в мегаполісах, - надзвичайно важлива для сучасності. Адже свідомих українців треба виховувати змалку", - переконана Інна Левус, керівник "Фундації Вільні Люди".

Придбати книгу можна за телефоном: 063 740 91 40
10 березня 2018
Чернігівці відзначають Шевченківські дні
До Шевченківських днів у чернігівському культурно-мистецькому центрі "Інтермеццо" відбувся поетично-музичний фестиваль "Мандрівний віршень".

За підримки Фундація Вільні Люди представники Вільні Люди. Чернігів презентували книги "Мольфара" - "Бордель для військових" поета та філософа Олексія Короташа, одного з перших комбатів "Правого Сектору".

"Поезія Олега має філософський підтекст: ми живемо в борделі, і повернувшись з війни, військові зрозуміють масштаб катастрофи. Вони йдуть в бій з посмішкою, а не з сумом, це дуже добре передано через поетичні рядки", - говорить Олександр Ясенчук, координатор чернігівського осередку Вільні Люди.

За словами Інна Левус, керівника Фундації Вільні Люди, тема війни зараз першочергова, відтак надважливу роль відіграє її підняття серед широких мас населення і передача інформації з перших вуст. У наших інтересах трактувати події правильно, а представники сучасної української літератури сприяють цьому. Бо ми - Вільні Люди - і ми відстоюємо лише національні інтереси України!
9 березня 2018
"Вільні Люди"долучились до всесвітнього флеш-мобу #GlobalShevchenko
На древньому чернігівському Валу зачитали уривок з поетичного циклу "В казематі".

"Цей поетичний цикл, як відомо, створювався після арешту, під час тимчасового перебування поета в казематі ІІІ відділу В Петербурзі з 17 квітня до 30 травня 1847 р. До його появи на світ в якості друкованої книги причетні чернігівці - друзі Шевченка", - заначив Василь Терейковський, активіст Вільні Люди, ветеран батальйону "Чернігів".
6 березня 2018
Волонтери "Вільних Людей" передали своєму побратиму, військовослужьовцю Артему Атрану полегшені бронеплити
Артем пішов служити в АТО добровольцем, брав участь в боях під Донецьком. Після звільнення вів активну громадську діяльність у лавах Вільні Люди. Зараз служить в 92-ій бригаді ЗСУ, пройшов підготовку за стандартами НАТО і в найближчі дні вирушає на навчання, а згодом на передову.

Ми відчуваємо відповідальність перед своєю державою і піклуємось про захист наших бойових побратимів на фронті. Захищена армія – запорука перемоги над агресором!

Пам'ятайте, ми з вами, і думкою, і серцем!
27 лютого 2018
На Чернігівщині презентують історичний путівник
Чи читаєш ти історичні книги? Так-так, саме ти! Чи вважаєш, що знати історію - вкрай важливо? Нам цікаво, адже Фундація Вільні Люди має власний видавничий проект - "Книги для вільних". І про одну з книг - розповідаємо нижче.

Одне з видань, до створення якого ми долучились, - це путівник "Чернігів часів української революції 1917-1921 рр.".

На разі Чернігівщиною відбувається хвиля презентацій. Минулих вихідних, наприклад, у Корюківській районній бібліотеці. Окрім розповіді про перебіг Української революції на території Сосницького повіту, відвідувачі бібліотеки отримали комплект книг патріотичного змісту.

Скоріше за все, тебе там не було, але теж хочеш почитати про революційні події на Чернігівщині? Якщо так - звертайся до автора путівника Олександр Ясенчук, він поділиться!

"Ми прагнемо поширювати літературу, яка формує світогляд патріотів-державнииків, що візьмуть на себе відповідальність за Україну. Знати історію - означає вчитись на помилках попередників", - говорить Інна Левус, керівник "Фундації Вільні Люди".
26 лютого 2018
На вулицях Одеси - сітілайти "Боротьба триває"
Найбільший ризик затяжної, повзучої, неактивної війни - це втома. Байдужість. Звичка.

Коли українці починають жити буденним життям, махнувши рукою на те, що агресивний сусід окупував частину територію - тоді над нами нависає небезпека втратити незалежність.

Байдужість вбиває.

Але доки ми пам'ятаємо про головне і кожного дня робимо бодай щось, аби протистояти ворогу - ми вистоїмо.

За сприяння Фундація Вільні Люди в Одесі з'явились бігборди та сітілайти, що нагадують жителям міста: "Боротьба триває".

Ще чотири роки тому, 26 лютого 2014 року, об 11 ранку Меджліс кримськотатарського народу скликав жителів Криму на мітинг проти сепаратизму під стінами кримського парламенту в Сімферополі. І цей день - початок прямої агресії Росії проти України. Наблизити перемогу - можемо лише ми. Кожен окремо і всі разом.
23 лютого 2018
У Чернігові відбулись заходи, присвячені Революції Гідності
Сьогодні у Чернігові - одразу три заходи, що організували Вільні Люди. Чернігів та Фундація Вільні Люди. Усі заходи - тематичні: присвячені Революції Гідності.

Активіст Вільні Люди, поет та бард Віктор Погуляй відкрив виставку «Небесна сотня в наших серцях» (з експозицією можна ознайомитись у Чернігівській обласній бібліотеці для юнацтва). А екскурсію для школярів провів Юнис Аскеров, учасник Революції Гідності, член «Вільних Людей». Одразу після цього відбувся творчий вечір Віктора Погуляя «Поезія, народжена Майданом».

«Історія може бути мудрим вчителем, якщо не забувати її уроки. Революція Гідності показала нам, що українці - єдиний народ, що понад усе цінує свободу і незалежність. Ми - не раби, ми - творці. Про це варто пам'ятати і передавати ці знання наступним поколінням. Тому культурні заходи, наповнені відповідним змістом - важливі», - переконаний Олександр Ясенчук, координатор чернігівського осередку «Вільних Людей».
22 лютого 2018
Харків'яни чаювали з лідером гурту "Тінь Сонця"
У Міжнародний день рідної мови, харків'яни поспілкувались з Сергієм Василюком, влаштувавши чаювання, під час якого і дискутувати на історичні, але актуальні сьогодні теми, і співали під гітару.

Сергій Василюк - не просто відомий музикант, фронтмен гурту "Тінь Сонця". Він - громадський активіст, знавець історії України, активний учасник націоналістичного руху.

Головною темою чаювання стало питання української мови, що для Харкова особливо актуально. За словами Діма Комс, координатора харківського осередку Вільні Люди, значна кількість жителів міста досі "соромиться" говорити державною мовою. Але це - лише питання часу, і подібні заходи пришвидшують процес.

"Мені досить часто задають питання: чи нормально, що український патріот говорить російською мовою?. Я досить довго думав над цим питанням і дійшов висновку: частина людей захищає просто територію, незалежно від її національного забарвлення, а хтось дійсно відстоює національний простір", - зазначив Сергій Василюк.

Проект "Чаювання Вільних" розширює горизонти: відтепер зустрічі з цікавими особистостями та розмови на актуальні теми відбуваються не лише в столиці, а й в інших містах. Стежте за анонсами!
21 лютого 2018
Вітаємо побратимів з чернігівського осередку "Вільних Людей" з заслуженими нагородами!
До Дня Героїв Небесної, чернігівці-учасники революційних подій, активісти Самооборона Майдану та Вільні Люди, отримали подяки від голови ОДА.

"Наша справа - розбудова України - не потребує подяк і нагород. Але це тільки на перший погляд. Насправді, якщо держава визнає наш внесок у справу, значить, ми рухаємось у правильному напрямку і це додає запалу робити ще більше", - говорить Олександр Ясенчук, керівник чернігівського осередку "Вільних Людей".

Ніна Аскерова, Андрій Кудабеков, Ігор Биховець, Віталій Курач, Олександр Жогалко, Валерій Сич, Ігор Прилипко, Ольга Костюк, Віктор Татарин, Володимир Терековський, Олег Макаренко, Леонід Неживий, Олег Хасенко - дякуємо за боротьбу!
20 лютого 2018
В Одесі - сітілайти та борди до пам'ятних дат
За доброю традицією, в Одесі до найважливіших державних свят та пам'ятних дат з'являються бігборди та сітілайти. Запроваджує та продовжує звичай - Фундація Вільні Люди спільно з Вільні Люди. Одеса.

Цього разу, на вулицях міста - інформація до 20 лютого - Дня Героїв Небесної Сотні, та 21 лютого - Міжнародного дня рідної мови.

"Намагаємось формувати власне, проукраїнське, патріотичне інформаційне поле. Одесити звертають увагу на зовнішню рекламу, а тому бігборди і сітілайти - чудовий спосіб підвищити рівень обізнаності та усвідомленості жителів міста. За буденністю і рутиною, ми віддаляємось від сучасних реалій, забуваємо про Революцію Гідності, що досі триває; війну та загрозу реваншу проросійських сил. Така соціальна реклама - нагадування та повернення "у реальність"", - говорить Інна Левус, керівник Фундації Вільні Люди.

За її словами, обов'язок кожного українця, який прагне перемоги у війні - щодня пам'ятати про головне: боротьба триває. І, відповідно, здійснювати свій внесок: у тій сфері, де можеш; тією мірою, якою можеш.
19 лютого 2018
Волонтери передали медичне обладнання дітям з ДЦП
Ми говоримо, що хочемо змінити світ. Та що таке слово - без дії? Починати зміни варто з себе, і варіантів - безліч. Наприклад, попіклуватись про дитину, що потребує допомоги, - часто означає дати їй шанс на повноцінне життя. Волонтери Фундація Вільні Люди разом з українцями Злученого Українсько-Американського допомогового комітету передали медичне обладнання для дітей з Харківської, Сумської, Київської, Хмельницької, Запорізької областей.

«У нашого дворічного сина Ярослава одна з форм ДЦП. Ми постійно займаємось, але поки що він самостійно не сидить і не ходить. Для того, щоб він почав ходити, йому потрібно використовувати додаткове обладнання. Ми отримали ходунки, автокрісло і два вертикалізатори. Дякуємо за цю допомогу», - говорить Наталка Дєнісова, мама Ярослава.

Ще один вертикалізатор волонтери передали в Сумський обласний реабілітаційний центр. Інший вертикалізатор та спеціальне автокрісло - Єгору, що також має ДЦП. Серед іншого обладнання, переданого в різні медичні заклади - візочок, ходунки, портативний стіл, ходунки-візок, сидіння та придмети для купання дитини, тренажери для ходіння, вертикалізатор.

«Хто, як не ми, потурбується про майбутнє покоління? Розуміючи свою відповідальність, волонтери Вільні Люди шукають можливості та знаходять підтримку: зокрема, від українців з-за кордону, яким теж небайдужа доля українців. Разом - ми дійсно досягаємо результату», - говорить Andriy Rudenko, координатор проекту.
14 лютого 2018
Завершився експрес-курс лекцій з юридичної грамотності
Розуміти специфіку виборчого процесу, аби здійснювати свідомий вибір та вміти захистити його - обов'язок кожного відповідального громадянина. Для підвищення обізнаності в юридичних аспектах, Фундація Вільні Люди та Асоціація українських правників провели курс лекцій.

Протягом місяця, впродовж чотирьох сесій, охочі дізнавались відповіді на питання про місцеві вибори, президентські та парламентські перегони, правові аспекти виборчого процесу. Лекторами стали експерти з конституційного та виборчого права Асоціації Українських Правників Mykola Marchenko та Василь Костицький.

"Курс юридичної грамотності - це частина кампанії "Вільний вибір", що сприяє створенню умов для розвитку вільної України на засадах верховенства права. У рамках кампанії активісти Вільні Люди здійснювали моніторинг виборчого процесу до ОТГ 24 грудня 2017 року, і продовжуватимуть спостереження за наступними виборами", - говорить Інна Левус, керівник Фундації Вільні Люди. За її словами, одна з цілей проведення лекцій - надати специфічні знання громадськості, що допоможе забезпечити прозорий і чесний виборчий процес.

"Ці чотири лекції - справжній концентрат інформації щодо виборчого права в Україні. Я вдячний лектору та організаторам за структуровану подачу матеріалу, жваве обговорення, можливість задавати запитання та шукати відповіді разом. Лекції не мали нічого спільного з традиційними університетськими, а відбувались у неформальній атмосфері. Як на мене, це - найкращий спосіб засвоєння нової інформації", - говорить Ivan Bratsiun, учасник лекцій.

Найближчим часом на вас чекають інші освітні лекції. Слідкуйте за анонсами Фундації Вільні Люди.
7 лютого 2018
Лекції з юридичної грамотності - у новому форматі
Наступний рік - чергові президентські перегони. Від того, наскільки усвідомлено українці здійснять вибір, залежить курс держави на подальші п'ять років. Щоб підвищити обізнаність та рівень розуміння виборчого процесу, Фундація Вільні Люди та Асоціація українських правників проводять Вільний Вибір: лекція з юридичної грамотності.

Третя зустріч відбулась у форматі лекції та обговорення. Mykola Marchenko, експерт з конституційного та виборчого права Асоціації Українських Правників, зупинився на правових аспектах виборів Президента України. За його словами, так чи інакше, в Україні склалась політична традиція, що Президент займає центральне місце в політичній влади і тому вкрай важливо розумітись на правових аспектах виборів.

"Експеримент зі зміною формату лекцій - вдався. Нам важливо створити "живу атмосферу", щоб учасники були включені в процес обговорення. Таким чином, вдається краще засвоїти інформацію, сформувати власну думку, висловити та захистити її", - говорить Dmytro Zhmailo, представник Вільні Люди.

Під час лекції обговорили:
- Хто може бути президентом України? Вимоги до кандидата. Самовисування та висування від партії.
- Спостерігачі на виборах.
- Передвиборча агітація. Виборчий фонд канидатів у президенти.
- Де взяти фінансування на передвиборчу агітацію?
- Виборчі кампанії.
Дивитись відеозапис лекції.

Наступна лекція відбудеться 14 лютого. Участь - безкоштовна за умови попередньої реєстрації.
2 лютого 2018
Дитяча лікарня отримала допомогу від українців США
З початком російсько-української війни, українці по всьому світу почали активно відновлювати зв'язки: жага зарадити, допомогти, зробити свій внесок у перемогу над окупантом, об'єднує цілу націю. І йдеться не лише про допомогу військовим та фронту, а й цивільному населенню.

Завдяки співпраці Фундація Вільні Люди та Злученого Українського Американського Допомогового Комітету, уже передано кілька контейнерів з медичним обладнанням медичним та військовим установам, окремим особам. Цього разу - допомогу віддали на потреби пацієнтів "Інституту охорони здоров'я дітей та підлітків Національної академії медичних наук України" та мешканцям Харківського, Дергачівського, Нововодолазького районів та міста Харків.

"Своєю допомогою ми зробили більше, ніж просто привезли речі. Деякі з дітей не можуть самостійно, без сторонніої допомоги, не те що пересуватись, а і робити елементарні речі. Увага до них - уже сама по собі є цілющою і важливою", - говорить Ірина Зайцева, волонтер.

Серед переданого: інвалідні візки, вертикалізатор, електричні ліжка, столики з кріслами, ровери, ходунки, милиці, теплі речі та інше.

Дякуємо за допомогу Andriy Rudenko, Irina Zaytseva, Діма Комс, Влад Сергеев, Коробка Євген, Олександр Анчишкін, Олександр Сітенко, а також Yuriy Nakonechnyy.
1 лютого 2018
Вільний вибір: відбулась друга лекція з юридичної грамотності

Юридичне підґрунтя виборчої системи повинен розуміти кожен громадянин. В іншому разі, про яке свідоме голосування та прозорі вибори може йти мова?

Друга лекція Вільний Вибір: лекція з юридичної грамотності, що підвищує обізнаність українців у правових аспектах виборів, була присвячена тематиці проведення парламентських виборів. Лектор - експерт з конституційного та виборчого права Асоціації Українських Правників Микола Марченко, приділив увагу питанню фінансування виборчих кампаній та здійсненню спостереження за демократичним проведенням виборів.

"Творення вільної країни потребує демократично обраного складу парламенту. Сьогодні для України є актуальним питання належної організації та проведення парламентських виборів. Дуже важливо, аби громадські активісти вміли якісно контролювати виборчий процес. Однозначно, що сьогодні ми потребуємо жорсткого реформування підходів до фінансування виборчих кампаній та до явища політичної реклами. У контексті виборчої реформи ключове значення має зміна підходу до якісної характеристики членів окружних та дільничих виборчих комісій", - зазначив Mykola Marchenko.

Курс юридичної грамотності, частина кампанії "Вільний вибір", сприяє створенню умов для розвитку вільної України на засадах верховенства права. Дивитись відеозапис лекції: https://goo.gl/GTYrAR

"Держава, що потопає у беззаконні, нехтуванні правом, незнанні громадянами прав і обов'язків, порушенні владою закону - приречена на крах. Прикладом є Україна часів Януковича. До чого призвели корупція, беззаконня, байдужість?... Враховуючи помилки минулого, сьогодні ми робимо все, аби подолати правовий нігілізм серед наших співгромадян", - говорить про мету курсу юридичної грамотності Інна Левус, керівник Фундація Вільні Люди, що разом з Асоціація українських правників організовує зазначені лекції.

Попереду - ще дві лекції. Деталі та реєстрація - тут.
31 січня 2018
Історія Чернігівщини - у черговому путівнику «Чернігів часів Української Революції 1917-1921 рр»
Одразу дві презентації - під відкритим небом на станції Крути та у затишному приміщенні Чернігівської міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського відбулись презентації путівника «Чернігів часів Української Революції 1917-1921 рр».

До Дня пам'яті чину Героїв Крут, 29 і 30 січня, книгу презентували автор ідеї та координатор Вільні Люди. Чернігів Олександр Ясенчук, професор та автор передмови і текстів про історичні події Сергій Леп'явко.

Путівник «Чернігів часів Української Революції 1917-1921 рр.» - це продовження кампанії «Чернігів – місто УНР», який реалізовує благодійний фонд «Захистимо Україну!» завдяки Програмі розвитку громадянського суспільства Чернігівської міської ради.

У межах цього ж проекту, минулого року громадські активісти встановили у Чернігові сітілайти, що розповідають про чернігівців-учасників Української революції, провели зустріч з учнями шкіл та області, вшанували учасника Української Революції, першу жертву російських більшовиків у Чернігові – Миколу Лебедя.

Проект «Чернігів – місто УНР» реалізовується за сприяння Фундація Вільні Люди, Сіверський інститут регіональних досліджень, Олени Попок, Анатолія Скиби, Олександра Ляшева, Станіслава Настенка.

Вагомий внесок у появу путівника зробили колекціонер Костянтин Ягодовський, історики Сергій Леп'явко, Ярослав Файзулін, Володимир Бойко, Олександр Бондар, Тамара Демченко, Ігор Коцюбинський, Сергій Лавський, Олександр Жогалко, історичний клуб «Холодний Яр», колективи відділу краєзнавства ЧОУНБ ім.. В. Короленка, Чернігівського обласного історичного музею ім. В. Тарновського, літературно-меморіального музею М. Коцюбинського, УІНП, ВГО «Самооборона Майдану», ГО «Суспільна Служба Україна».
30 січня 2018
До найбільших державних свят та пам'ятних дат - в Одесі з'являються тематичні сітілайти
Цього разу - до 100-ліття від Бою під Крутами, Фундація Вільні Людита Вільні Люди. Одеса розмістили нагадування про героїчний чин українських патріотів 1918 року.
"Вважаємо, що пам'ятати про Крути - обов'язок кожного українця, який бачить свою державу незалежною і готовий боротись за право на самостійність. Національний дух має величезну здатність до поширення, охоплюючи все суспільство. Ми часто боїмося, що нас не підтримають. Але згадаймо Революцію Гідності, де справдились слова Степана Бандери - "Ніщо не зупинить ідею, час якої настав". Зараз - час підхопити національну ідею, продовжити чин героїв Крут - але не на словах, а на справі", - говорить Інна Левус про ціль розміщення тематичних сітілайтів.
29 січня 2018
До 100-ї річниці від битви під Крутами Фундація Вільні Люди видала книгу "Весна 1918 року: у боротьбі за Запоріжжя"
Книгу презентували 28 січня у Запоріжжі. Під час презентації жителі міста говорили про події "Української весни" 1918 року, боротьбу за утвердження української влади та критичні помилки, яких припустилася тогочасне керівництво країни.
"Актуальність тематики книги неможливо переоцінити. Мова йде про боротьбу за Україну на зламі епох,100 років тому, але ті проблеми, що нищили Державу, нікуди не зникли! А хто не знає минулого - не матиме і майбутнього. Наша мета зараз - не допустити руйнації України. А якщо хтось має сумніви, може розвіяти їх, прочитавши книгу", - зазначив Дмитро Харьков, координатор Самооборона Майдану Запоріжжя - Вільні Люди.
Разом з ним книгу презентував її упорядник, кандидат історичних наук Yuriy Shchur.
"Історичні книги та фільми, акції з вшанування, покладання квітів на меморіали може здаватись справою другорядною, але це не так. Культурний простір потрібно наповнювати українським змістом. Якщо цього не робити - порожнечу заповнить чужий, ворожий. Тому Фундація Вільні Люди приділяє багато уваги наповненню культури українським змістом. Видання книг як "Весна 1918 року: у боротьбі за Запоріжжя" - чудовий спосіб поширювати українські ідеї", - говорить Інна Левус, керівник Фундації Вільні Люди.
Пам'ятаймо: кожен з нас повинен не лише знати про подвиги та героїчний чин співвітчизників, а й наслідувати їхній приклад, довести справу до кінця. Жодне життя, віддане за незалежність України, не є марним: боротьба триває!
26 січня 2018
Як громадськість лобіює українське питання в США
На чаюванні Фундація Вільні Люди громадські активісти зустрілись з непересічними представниками української діаспори в США – Borys Potapenko, президентом Ради Українських Державницьких Організацій та Mykola Hryckowian, директором Центру відносин "США-Україна".
Світове українство – потужна сила у захисті національних інтересів України. У Вашингтоні громада системно і багато працює над просуванням українського питання, істотно впливаючи на формування політики США щодо України та Росії.
"Ми робимо спільну справу: українці за кордоном і українці тут. Розуміємо, що якщо всі наші структури працюватимуть злагоджено – покажемо результати, що наблизять перемогу України", - зазначив Serhii Kuzan, заступник Керівника Проводу "Вільних Людей".
За словами Бориса Потапенка, організована українська діаспора існує уже кілька десятиліть. Громада у 1940-х роках ХХ століття була патріотичною, але асиміляція поколінь призвела до втрати національно-патріотичної складової.
"У 60-х роках ми створили Товариство української студіюючої молоді ім. Миколи Міхновського, організовуючи студентів у патріотичні клуби. Багато з них мали ліберальні погляди, що цінували демократію більше за націю. Нашим завданням було не допустити відступу від пріоритету: визволення України. Ми організовували мітинги, протести, демонстрації, воюючи з СРСР. За нашу агітацію, що Україна – це політична нація, що заслуговує на незалежність, нас виключали з університетів, переслідували у судовому порядку і так далі", - згадує він.
Про сучасну ситуацію розповів Микола Грицьковян: з початком Революції Гідності, анексією Криму, війною на Донбасі, українці в США гостро відчули відповідальність за те, що відбувається на Батьківщині.
"У червні 2014 року наші колеги з різних аналітичних центрів США запитували: що робить українська діаспора для України? І ми відверто розуміли: замало. Тому ми взяли на себе ініціативу, поставили дві цілі: ухвалити закон – Акт підтримки свободи України, і створити український кокус в Сенаті. Ми форсували це питання на громадському рівні, змобілізували нашу громаду, щоб прийняти цей закон. Саме він надав повноваження постачати летальну зброю в Україну. За нього проголосували одноголосно, хоча Білий дім був дуже проти. Також вдалось створити Сенатський український кокус у верхній палаті США", - розповів він.
У США постійно працювали і продовжують роботу "агенти Росії", що поширюють брехню про російсько-українську війну. "Ми почали протидію: організовували приїзд делегацій з України, що переконували політиків надавати летальну зброю України. Барак Обама ж категорично відмовлявся. Але з початком виборчого сезону настав досить цікавий період: ми не знали, хто переможе, але розуміли – головне, щоб майбутній президент підтримував курс допомоги Україні", - говорить він.
Нині, спільними зусиллями вдалось переконати Пентагон щодо важливості незалежності України у питанні національної безпеки США.
"І саме бажання відігравати лідерську роль у світі прискорило прийняття рішення надавати постійну підтримку Україні. Ми хочемо заручитись якомога сильнішою підтримкою. Що ми маємо робити? Бути освіченими, професійними, послідовними націоналістами. Забути про образ націоналіста як "шибайголови", що б'є вікна, яку створила радянська пропаганда. Окупанти якраз і хочуть, щоб ми не займалися бізнесом, власним добробутом, політикою, а краще б бігали по вулиці зі смолоскипами. Такі не мають жодного відношення до українських націоналістів. Тому що такі дії не приносять ніякого результату і відлякують більшість людей. Українець має будувати державу, а не руйнувати її і поширювати хаос", - говорить Андрій Левус, Керівник Проводу Вільні Люди.
24 січня 2018
Перша лекція з юридичної грамотності: нова політична еліта - запорука якісної зміни країни
Цієї середи відбулась перша лекція "Вибори - установчий засіб циркуляції еліт". Лектори - експерти з конституційного та виборчого права Асоціація українських правників Василь Костицький і Mykola Marchenko відповідали на питання, як здійснювати спостереження на виборах, які є аспекти їх проведення, як вибори впливають на життя суспільства та формування політичних еліт.

Переглянути онлайн-трансляцію лекції можна за посиланням.

Часто виборчий процес помилково вважають "безнадійно брудною справою", мовляв - усе давно вирішено, голоси - продані і куплені, а переможець - той, хто прорахував якомога більше кроків на шахівниці, вдаючись до нечесних способів. Але реальне життя хоч і схоже на гру в шахи, та все ж, не є нею.

Вибори - процес, без якого неможливе існування демократичного суспільства. І чим більше учасників виборів (а це - і кандидати, і спостерігачі, і члени комісій, і виборці) розуміють свою роль у формуванні майбутнього курсу держави - тим вибори є результативнішими. Іншими словами, щоб вибори не стали чисто "формальністю", як це відбувається в Росії чи Білорусі, а дійсно були "гонкою" ідей, кандидатів та програм - потрібно забути фразу "від мене нічого не залежить".

Пояснити нюанси виборчого процесу взялись Фундація Вільні Люди та Асоціація Українських Правників. Безкоштовний Вільний Вибір: лекція з юридичної грамотності в рамках кампанії "Вільний вибір" включає чотири лекції на тематику конституційного та виборчого права.

"Українське суспільство повинно складатись зі свідомих та освічених громадян. Адже більшість проблем, що спричиняють повільний розвиток держави, не від бажання зашкодити, а через елементарне незнання. Саме тому ми запрошуємо всіх бажаючих підвищувати рівень обізнаності щодо ключових понять функціонування держави. Закликаємо поширювати ці знання", - говорить Інна Левус, Керівник Фундації Вільні Люди.

Друга лекція - "Парламентські вибори: правові аспекти проведення та здійснення спостереження" - відбудеться 31 січня. Участь безкоштовна за умови попередньої реєстрації.
22 січня 2018
Продовжуємо традицію: Фундація Вільні Люди привітали одеситів з Днем Соборності
У місті з'явилась соціальна реклама - нагадування та вітання з важливим державним святом - Днем Соборності. Сітілайти виготовили і розмістили з ініціативи Вільні Люди. Одеса. За словами Дмитро Гуменюк, керівник Штабу Вільні Люди, 22 січня - особлива дата, актуальність якої зростає щороку: сьогодні як ніколи важлива єдність українського народу. Одесити усвідомлюють, що вони - частина великої Нації, що є неподільною.

"Певно, всі жителі та гості міста, що гуляють або йдуть у справах вулицями Одеси, звертають увагу на рекламу. Ми ж вважаємо, що корисніше розміщувати на рекламних площах просвітницьку інформацію патріотичного змісту. Таким чином, формувати свідоме покоління, яке шанує українські традиції", - переконана Інна Левус, керівник Фундації Вільні Люди.

Нагадаємо, раніше до Дня Збройних Сил України, Дня свободи і гідності, Дня української писемності та мови, роковин Голодомору 1932-1933 рр., в Одесі було розміщено інформацію про пам'ятні дати на бігбордах та сітілайтах.
12 січня 2018
Дітей військових АТО беруть під постійну опіку
Для дітей, чиї батьки, воїни АТО, загинули або отримали важкі поранення під час бойових дій на Донбасі, влаштували святкування національного українського свята – Меланки.

З театралізованим дійством у національних костюмах і в дусі українських різдвяних та новорічних традицій, для дітей виступили актори – студенти Одеського театрально-художнього училища.

"Ми хотіли створити справжню різдвяну казку - обов'язково в українських традиціях. Тому усі співи й танці, герої - згідно звичаїв. Дякуємо талановитим акторам за те, що підтримали нашу ініціативу і присвятили свій час дітям військових АТО", - говорить Тодор Пановський, активіст Вільні Люди. Одеса.

Крім того, велика подяка місцевим бізнесменам за подарунки для дітей, а також працівникам силових структур - Одеської митниці, обласних управлінь, СБУ, прокуратури та Національної поліції. Окрема вдячність власнику кафе "Піноккіо" Роману Виноградову, який не тільки надав місце і кошти для проведення заходу, а також взяв під опіку на 10 років шестирічну дівчинку, батько якої загинув в АТО. Зазначимо, що силові структури теж опікуються родинами наших героїв, а митниця взяла під свою опіку родину з чотирма дітьми.

"Українці сьогодні як ніколи єдині. Об'єднуючись проти спільного ворога, підтримуючи одне одного, ми перемагаємо. Людяність, чуйність, добро - завжди сильніші", - зазначила Інна Левус, керівник Фундація Вільні Люди.

Мета заходу - не лише одноразово привітати дітей, а взяти їх під опіку на трвалий час.

Захід організовано активістами Фундації Вільні Люди, Самооборона Майдану в Одеській області, Організація учасників АТО "Булава" та Обласної організацією інвалідів "Інваліди надії в майбутнє" у рамках програми "Меценатство", спрямованої на підтримку родин АТО з неповнолітніми дітьми.
28 грудня 2017
Молодь проти корупції
Сьогодні у Чернігові відбувся обласний художній конкурс юнацького та дитячого малюнку «Молодь проти корупції».

Організаторами виступили МГО «АТЕНЕУМ» за підтримки Фундація Вільні Люди, ТСОУ , Департаменту сім'ї, молоді та спорту, Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної державної адміністрації.

"Сьогодні ми нагородили перших переможців, але нагадую: продовжується прийом малюнків на обласні художні конкурси "Моя Україна – єдина країна!" та "Мистецтво – проти засилля корупції"", - говорить Олександр Ясенчук, координатор Вільні Люди. Чернігів, що брав участь у нагородженні.
22 грудня 2017
У Чернігові відбувся круглий стіл, присвячений Українській революції
Не так давно ми вже писали про те, як розповідаємо жителям Чернігова про життя і чин учасників національно-визвольних змагань України різних часів. Фундація Вільні Люди не обмежується сітілайтами з біографічними довідками про Героїв: ми також спілкуємось з дітьми, щоб виховувати їх на гідних прикладах, підтримуємо науковців та їхні дослідження.

Олександр Ясенчук, координатор «Вільних людей» у Чернігові взяв участь у круглому столі, присвяченому Українській Революції.

«Зростає не тільки суспільний, а й науковий інтерес до постатей учасників Української Революції. Цей круглий стіл став майданчиком для презентації останніх досліджень», - розповідає Олександр Ясенчук. КМЦ «Інтермеццо» і Фундація Вільні Люди вручили подарунки авторам наукових праць.

До таких досліджень всіляко залучають і дітей: на завершення заходу, вони відвідали могилу Миколи Лебедя на Староруському цвинтарі м. Чернігів, де о. Євген (Орда) УПЦ КП відслужив заупокійну літію. Учасники також відвідали виставку «Вогненна молодість: молодь у революційних подіях 1917-1921 – 2017 рр. на Чернігівщині».

Довідка: Микола Лебідь - член чернігівської організації Української партії соціалістів-революціонерів, «Просвіти». Загинув 30 січня 1918 р., ймовірно, від рук більшовиків. Його похорон став першою масовою антибільшовицькою маніфестацією у Чернігові.
21 грудня 2017
До одеських дітей завітав Св. Миколай


Святковий концерт та подарунки отримали діти, що знаходяться на лікуванні у Чкалівському санаторії. Св.Миколаєм для дітей стали представники Фундація Вільні Люди та Організація учасників АТО "Булава", а також обласної організації "Інваліди надії в майбутнє".
20 грудня 2017
Родинам учасників АТО - особлива увага і підтримка
У Чернігові до Дня Святого Миколая дітям героїв російсько-української війни влаштували справжнє зимове диво: солодкі подарунки та яскраву розважальну програму. Активісти Чернігівщині об'єднались, аби підтримати родини військовослужбовців, що захищають Україну на фронті.

«Традиція дарувати подарунки дітям саме у День Святого Миколая - це суто український звичай. І добре, що сучасні батьки все більше звертають увагу саме на це свято, пропонуючи дітям альтернативу «радянському» Діду Морозу. Але, на жаль, не всі родини можуть потішити малечу подарунками. Ми об'єднали зусилля, щоб таким чином подякувати українським героям», - розповідає Олександр Ясенчук, координатор Вільні Люди. Чернігів.

Цікаво, що роль помічника Святого Миколая виконав учасник АТО.

«Такі заходи показують, що існує суспільний запит на підтримку не тільки учасників війни, а й їхніх родин - дітей, дружин. Тому ми, Фундація Вільні Люди, підтримуємо подібні ініціативи. А в партнерстві з «Ангелами-Хоронителями України» позпочинаємо проект «Найрідніші», спрямований саме на реабілітації родин учасників АТО і передбачає сімейну психотерапію», - говорить Інна Левус (Inna Avramchuk), керівник Фундації Вільні Люди.

Дякуємо за підтримку та співпрацю КМЦ «Інтермеццо», музичному училищу ім. М. Ревуцького, Костянтину Іванову - президенту Чернігівської торгово-промислової палати, Самвелу Мовсесяну - голові Чернігівської обласної вірменської громади, Наталії Осіковській - депутату Чернігівської міської ради, Олександру Шевелю - керівнику ГО «Об'єднання інвалідів «Першоцвіт», Фундації Вільні Люди, ГО «Суспільна Служба України», Чернігівській обласній бібліотеці для юнацтва.
19 грудня 2017
З війни - у цивільне життя: як адаптувати військових?
Фундація Вільні Люди підтримала захід "Сильні Духом", адже ми вважаємо за необхідність працювати з ветеранами, адже вони - не просто Герої, а виховники майбутнього покоління українців - вільного, сильного, незалежного.

"Ні лікарні, ні госпіталі не повернуть до нормального життя", - говорить військовослужбовець Юрій про психологічну реабілітацію після участі в бойових діях. І це - не лише його особиста думка. Поруч, за круглим столом, сидять інші військовослужбовці - як з України, так і з США - і кивають. Погоджуються. Усі вони прийшли на захід "Сильні духом", щоб обговорити власний досвід: що ж дійсно допомагає адаптуватись та повернутись до цивільного життя?

Для ветерана важливо інтегруватись у суспільство. А суспільству - важливо співпрацювати з ветеранами. "Знаєте, чому я зараз тут? Чому прилетів у Київ з США, аби взяти участь у "Іграх Героїв", обмінятись досвідом з адаптації? Тому що така співпраця допомагає мені загоїти рани на тілі і серці. Будь ласка, продовжуймо цю місію", - говорить Jose Luis Sanchez, морський піхотинець США, поранений під час виконання бойового завдання. Йому ампутували ліву ногу нижче коліна, але це не завадило йому стати сильним спортсменом.

"Повертаючись з зони бойових дій, військовослужбовці дивляться на світ інакше, ніж у мирний час. Несприйняття себе, складнощі з суспільною інтеграцією, розпач - це провокує виникнення конфліктних ситуацій. Особливо сильно це зачіпає найтісніші зв'язки - родинні. І тоді вже допомоги потребують не лише ті, хто повернувся з фронту, а й їхні дружини (або чоловіки) та діти", - розповідає Lilia Kiryk проектний менеджер Фундації Вільні Люди. Уже зовсім скоро розпочнеться проект з реабілітації "Найрідніші", де психологічне та фізичне відновлення проходитимуть сім'ї військових, що повернулись з російсько-української війни.

Уже сьогодні стартують Ігри Героїв - ще один яскравий приклад адаптації ветеранів.
16 грудня 2017
На вулицях Чернігова з'явились сітілайти, які знайомлять жителів міста з борцями за самостійність України
Після прийняття декомунізаційних законів, у місті з'явились вулиці, названі на честь провідних діячів національно-визвольного руху. І ні, йдеться не про постаті Степана Бандери, Романа Шухевича, Євгена Коновальця, які "закріпились" у свідомості як символи українського націоналізму. Про них знає кожен. Українцям варто дізнаватись більше про власну історію, зупиняти увагу на інших учасниках національно-визвольних змагань.

"Вільні люди намагаються уникати стереотипного мислення. Ми знаємо, що націоналісти – це не лише провідники ОУН-УПА, не лише Галичина чи Волинь. Кожний регіон України має земляків, якими варто пишатись", - говорить Олександр Ясенчук, координатор "Вільних Людей" у Чернігові.

Саме тому в Чернігові стартував проект "Чернігів – місто УНР". На сітілайтах - інформація про Євгена Онацького (журналіст, науковець, чільний діяч ОУН), Миколу Міхновського (політик, ідеолог українського націоналізму), Дмитра Дорошенка (історик, політик, губернський комісар Чернігівської губернії у 1917 р.), Володимира Глинського (старшина армії УНР, один із керівників наступу української армії на Київ весною 1919 р.), Романа Бжеського (політик, громадській діяч, поет, заступник начальника чернігівської міліції у 1917 р.), Максима Загривного (поет, один із учасників установчого з'їзду ОУН, що проходив у Відні).

Проект реалізовано за підтримки Чернігівської міської ради, Фундації Вільні Люди, РА "Голд Фьюче", історичного клубу "Холодний Яр", Сіверського Інституту Регіональних Досліджень УІНП, Суспільної Служби України, Самооборони Майдану.
13 грудня 2017
Андріївські вечорниці по-київськи
"Приходять поодинці, а виходять - парами", - жартує Bohdan Samoylenko, один з організаторів святкування українських вечорниць. Це, певно, одні з найбільш популярних вечорниць за весь календарний рік: дівчата ворожать, аби дізнатись ім'я "судженого", а хлопці - "кусають калиту" та бешкетують. Так, і в 2017 році українці "гуляють" на Андріївських вечорницях!

Вечір 13 грудня виявився особливим: близько 60 молодих хлопців і дівчат у вишиванках прийшли потанцювати, поспілкуватись, пограти в ігри, поласувати варениками та поспівати народних пісень. Вечорниці НА Валу організували Національний Альянс - Київ, Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК та Фундація Вільні Люди.

"Ми намагались зберегти всі традиції: від декорацій та святкових страв, до розваг та ворожінь. Впевнені, що святкування видалось дуже оригінальним та незвичним: де і коли ще в Києві можна потрапити на подібне свято?", - переконана Lilia Kiryk, проектний менеджер Фундації Вільні Люди.

Між забавами, ведучий розповідав про столітні традиції, аби учасники вечорниць дізнались більше з історії власного народу. Наприклад, центральним образом вечорниць є "калита" – випечений корж з маком чи капустою – символізує згасання сонячної сили й тепла в кінці осені. Цей святковий корж заносять під заклички, а потім хлопці демонструють власну вправність - танцюючи, "сідлаючи" мітлу, стрибають і намагаються вкусити якомога більший шматок "калити".

Успіх та зацікавленість молоді показує: традиції стають модними. Бути українцем - круто. І сучасно.

"Клуби та алкоголь - не те, чого потребує сучасна молодь для формування свідомого покоління. Такі традиційні вечорниці - здорова альтернатива. До того ж, хлопцям і дівчатам явно подобається: вони настільки прониклись давніми українськими традиціями, що влаштували інсенізацію весілля", - розповідає Інна Левус, керівник Фундації Вільні Люди.
11 грудня 2017
Фундація Вільні Люди допоможе сім'ям учасників АТО првернутись до цивільного життя
Полегшити процес повернення військовослужбовця до цивільного життя, допомогти відновити психічне та фізичне здоров'я, налагодити сімейні стосунки - такими є головні цілі проекту "Найрідніші".

У новорічні свята родини бійців АТО отримають можливість пройти курс психо-емоційної, фізичної реабілітації, проживаючи у санаторному комплексі на Київщині.

В Україні вже три роки триває війна, за цей час з фронту додому повернулись більше 360 тисяч військових, з них від 30 до 50% отримали психологічні травми різних ступенів. Ветерани переживають ряд симптомів, що ускладнюють їм повернення до цивільного життя. Проект спрямовано не лише на ветеранів АТО, а й на їхніх дружин і дітей: вони переживають не меншу психологічну травму і потребують допомоги.

"Коли чоловік повертається додому, дружина сприймає його як рятівника, у той час як його самого потрібно рятувати. Як наслідок, вони віддаляються одне від одного, замикаються в собі, а потім розлучаються. За статистикою Міністерства молоді та спорту, на вересень 2017 року майже 80% родин учасників АТО розпались. Щоб побудувати здорове суспільство, треба відновити сім'ї", - говорить Інна Левус, керівник Фундації Вільні Люди.

Проект включає три напрямки, з якими працюватимуть учасники: психологічна реабілітація, фізичне відновлення, культурно-масові заходи.

"Ми сподіваємось, що участь у проекті відновить подружні стосунки, навчить справлятись з кризовими і конфліктними ситуаціями, поверне Героїв та їхні родини до життя", - зазначає Інна Левус.
6 грудня 2017
До Дня Збройних Сил України в Одесі з'явились сітілайти і бігборди з вітанням військовослужбовців
Таким чином Фундація Вільні Люди та Вільні Люди. Одеса нагадують жителям міста про свято української армії, а також вітають причетних.

"Ми пишаємось українськими військовими. Попри те, що на початку російської збройної агресії Збройні Сили України перебували в не найкращому становищі (через системну та спрямовану діяльність з "розвалення" структури владою Януковича), вони вистояли. Українська армія - сильна і доводить це в щоденному протистоянні російським військовим формуванням", - говорить Інна Левус, керівник Фундації Вільні Люди.
5 грудня 2017
У Чернігові "рятують" Любецький музей
За сприяння Фундація Вільні Люди та КМЦ "Інтермеццо" у Чернігові відбулась зустріч науковців, істориків, представників громадських організацій, юристів, аби знайти вирішення для "порятунку" музею.

"1 грудня, у день річниці Революції Гідності, новообране керівництво Любецької ОТГ прийняло рішення про клопотання перед обласною радою щодо передачі у власність ОТГ частини приміщень та земельної ділянки, де розміщується музей. Цього ж дня надійшла приємна новина, що Любецький музей отримає грант від ЄС на облаштування фондів. Зрозуміло, що при вилученні частини приміщень, реалізація проекту стає неможливою", - говорить Олександр Ясенчук, координатор Вільні Люди у Чернігові.

Ще у 2008 році створено історико-археологічний музейний комплекс "Древній Любеч", що розмістився в приміщенні школи-інтернату. За дев'ять років коштом благодійників відремонтовано всі приміщення, кам'яниця П. Полуботка, виявлена і реконструйована Ближня печера св. Антонія.

"Силами працівників музею облаштовано п'ять залів, де представлено археологічні знахідки, етнографія регіону, картини і т.д. На базі "Древнього Любеча" регулярно проводяться наукові конференції, а до міста "потягнулися" туристи", - розповідає Олександр Ясенчук.

"Фундація Вільні Люди підтримує дослідників, науковців та громадскість Чернігівщини у їх прагненні зберегти музей. Працюємо над висвітленням проблеми у ЗМІ, направляємо депутатські звернення, аби зберегти унікальний музей", - зазначає Інна Левус (Inna Avramchuk), керівник Фундації Вільні Люди.
2 грудня 2017
У Запоріжжі відбулось перше "Чаювання Вільних"
Сьогодні мешканці Запоріжжя за чашкою чаю зустрілись з істориком Yuriy Shchur, щоб обговорити боротьбу земляків за незалежність України.

"Говорячи на тему "Запоріжжя у боротьбі за українську незалежність у першій половині ХХ століття", ми провели паралелі між минулим та сьогоденням Запорізького краю та України в цілому, підняли важливі питання щодо сучасного політичного сьогодення і гідного вшанування подвигів Героїв, що долучилися до здобуття Української Державності на південному сході України", - зазначив Дмитро Харьков, координатор "Вільних Людей" у Запоріжжі.

За словами Oleksandr Lebid, жителям Запоріжжя необхідно дізнаватись про історію міста, про його роль у проголошенні української державності та незалежності. Час руйнувати стереотип про Запоріжжя як "індустріальне місто", а акцентувати увагу на боротьбі Героїв ОУН, наприклад.

"Чаювання Вільних стали хорошою традицією у столиці. Запоріжжя - перше місто, що перехопило ініціативу. Сподіваюсь, проект знайде своє продовження в інших регіонах України. Адже такі зустрічі з експертами, цікавими та непересічними особистостями, консолідація дієвих і освічених громадян навколо ідеалів Вільні Люди будують фундамент нашої держави", - говорить Інна Левус, керівник Фундація Вільні Люди.
28 листопада 2017
Морська безпека чорноморського регіону - пріоритет як для України, так і для НАТО

"Позиція НАТО щодо агресивних дій Росії повинна бути активною, бо Росія вже веде проти країн-членів Північноатлантичного альянсу війну", - таку думку висловив Sergey Vysotsky, заступник Керівника Проводу Вільні Люди, під час участі у міжнародній конференції з морської безпеки. Співорганізатором заходу стала Фундація Вільні Люди.

Учасники конференції обговорили безпекові зміни в Чорноморському регіоні, регіональні і глобальні соціально-політичні та економічні наслідки викликів безпеці в Чорноморському регіоні та Чорноморську політику НАТО.

Виступаючи в панелі "Чорноморська політика НАТО: спостерігач, ментор чи активний учасник?", Сергій Висоцький відзначив, що гібридна війна потребує комплексної політико-воєнної відповіді на агресію. Фактично, полем бою є політика, інформаційний простір, погляди суспільства і так далі.

"З огляду на те, що хаос став інструментом Росії, тільки інтеграція НАТО із інститутами розвідки та політичними інститутами країн-членів зможе забезпечити необхідний рівень оборонних заходів Альянсу. В авторитарного путінського режиму є свої точки слабкості. Росія розхитує стійкі демократичні системи, граючи складну симфонію хаосу на широкому фронті. Аналогічна відповідь від НАТО та Заходу неможлива, оскільки авторитарні режими більш контрольовані. Але авторитарні режими водночас крихкі. У них немає такого запасу міцності як в збалансованих демократичних системах. Якщо знати куди бити, звісно. Тому Заходу потрібна концентрація зусиль для розуміння критичних точок Росії та розумного удару по цих точках", - сказав він.

У конференції взяли участь командувач Військово-Морських Сил Збройних Сил України віце-адмірал Ігор Воронченко, Надзвичайний та Повноважний посол США в Україні пані Марі Йованович, директор Центру інформації та документації НАТО Барбора Маронкова, заступник Секретаря Ради національної безпеки та оборони України Олександр Літвіненко, президент Jamestown foundation Глен Ховард, народні депутати та інші.

Учасники конференції дійшли згоди, що міжнародна спільнота повинна акцентувати увагу на підтримці зусиль України у відновленні її територіальної цілісності та суверенітету, а сектор морської безпеки є важливим проектом реформи всього оборонного сектору в Україні.
25 листопада 2017
У Чернігові відбулись треті Єврочитання
Сьогодні у культурно-мистецькому центрі "Інтермеццо", що в Чернігові, відбулися ІІІ літературні Єврочитання.

"Символічно, що ці ІІІ читання відбуваються у День вшанування пам'яті жертв Голодоморів. Мій друг, поет та активіст Олег Короташ, якось сказав, що вірш може стати еквівалентом влучному вистрілу. І це - правда, адже саме література - хороша зброя в інформаційній війні", - зазначив Олександр Ясенчук, координатор Вільні Люди у Чернігві.

Захід відбувся за сприяння Фундація Вільні Люди. Участь взяли громадський діяч, письменник Віктор Татарин, письменники Тетяна Череп-Пероганич, Юрій Пероганич, поет та музика Юрій Старчевод, письменник та редактор СУМівського журналу "Крилаті" Тетяна Винник, керівник чернігівського відділення СПУ Ганна Арсенич-Баран, редактор журналу "Літературний Чернігів" Михась Ткач, поетеса Ірина Кулаковська, громадський діяч, активіст чернігівського Євромайдану Станіслав Тавлуй, журналістка і поетеса Валентина Громова.
21 листопада 2017
У День Гідності і Свободи одеситів привітали зі святом

До Дня Гідності та Свободи в Одесі Фундація Вільні Люди розмістила близько двох десятків тематичних сітілайтів та бігбордів.

"Аби привітати одеситів зі святом, нагадати, що 21 листопада - не звичайний день, вирішили втілити таку інформаційну кампанію. Ми відзначаємо День Гідності та Свободи, що став початком великих втрат та великих змін - Помаранчевої Революції та Революції Гідності", - говорить Інна Левус, Керівник Фундації Вільні Люди.
19 листопада 2017
Одеситів закликають говорити українською
"Підтримай свою країну" - таке звернення можна побачити на вулицях Одеси. До Дня української писемності і мови, на 18 сітілайтах та 4 бігбордах розміщено заклик поважати державну мову.

"Чому так важливо зберігати і розвивати українську мову сьогодні, в умовах російсько-української війни? Мова - це не просто засіб спілкування, але і зброя. Достатньо зробити інформаційний простір повністю україномовним, щоб Росія припинила втручатись у справи нашої держави. Хочемо, щоб в Одесі теж частіше лунала саме українська. Процес уже триває, це - лише питання часу", - впевнена Інна Левус (Inna Avramchuk), керівник Фундації Вільні Люди.

Ініціатор розміщення соціальної реклами, Фундація Вільні Люди, дякує за співпрацю Управлінню культури і туризму Одеської обласної державної адміністрації та Управлінню реклами Одеської міської ради.
18 листопада 2017
Дітям Чернігова розповіли про Революцію Гідності
Сьогодні самооборонівці та члени Вільні Люди Олександр Ясенчук та Юнис Аскеров до Дня Революції Гідності зустрілись з учнями Центру національно-патріотичного виховання.

Діти переглянули фільм "Самооборона Майдану. Дальні барикади" та обговорили події Революцію Гідності, військовий конфлікт з Росією та волонтерську допомогу.

"Головне, що ми намагались донести дітям, що ті речі, які вони розглядали, - бити, щит, каска - це всього лише засоби для досягнення мети. Наша головна зброя, з якою ми будемо йти до вільної, могутньої України - це світлий розум, знання та воля до перемоги", - говорить Юніс Аскеров.

Після зустрічі, вихованці центру разом з заступником директора Центру Сергієм Биконею, вшанували Героїв Небесної Сотні та російсько-української війни, поклавши квіти до меморіальних стел.

"Важливість виховання молодого покоління складно переоцінити. Діти - фундамент Нації, майбутні розбудовники Держави. Ставити їм у приклад гідних борців за незалежність України, формувати патріотичні почуття - означає забезпечити існування самостійної та сильної України. Саме тому ми так багато уваги приділяємо роботі з молоддю: проводимо вишкільні табори, просвітницькі кампанії, залучаємо молодь до державотворчих процесів", - говорить Інна Левус (Inna Avramchuk), Керівник Фундація Вільні Люди.
12 листопада 2017
Популяризувати українську мову - через сучасну літературу
В Одесі до Дня української писемності і мови відбувся Фестиваль, присвячений сучасній літературній творчості. Поети і письменники Одещини презентували свої твори. Читання супроводжували музиканти - одеські композитори та викладачі консерваторії.

"Українська мова - це модно. Сучасні автори переконують: варто лише ознайомитись з їхніми творами, щоб зрозуміти: наша мова - жива і розвивається. Так, безумовно творчість Шевченка, Франка, Лесі Українки - це класика, але варто відкривати для себе нові імена української літератури, збагачуючи себе", - говорить Тодор Пановський, активіст Вільні Люди та координатор Самооборони Майдану Одещини.

Крім того, відвідувачі фестивалю мали змогу переглянути виставку картин одеських художників, присвячену героїзму українського народу під час Революції Гідності та опору російській агресії.

"Хочемо, аби цьогорічний Фестиваль поклав початок новій традиції і відбувався в Одесі до кожного Дня української писемності і мови. Тому найближчим часом буде видано збірку творів учасників фестивалю "Сучасна українська літературна творчість. Одеса. 2017 рік"", - говорить Інна Левус (Inna Avramchuk), керівник Фундації Вільні Люди.

Організатори заходу - Вільні Люди. Одеса, Самооборона Майдану Одеси, Фундація Вільні Люди.
12 листопада 2017
Просвітницький проект "Два століття - одна війна" презентують по всій Україні
Переглянути експозицію виставки може кожен бажаючий.

Уже відбулись презентації в Києві, Житомирі, Рівному, Луцьку, Тернополі, Львові, а також - Канаді.

"Ми хочемо залучити якомога ширшу аудиторію, адже правда - що Росія - агресор, а Україна відстоює свою незалежність - мусить бути гучно озвучена. Росія є одвічним ворогом, і місія кожного покоління українців - боротись", - говорить Dmytro Zhmailo, заступник Керівника Штабу Вільні Люди, історик та один із творців виставки.

У кожному місті, водночас з презентацією експозиції, відбувається лекційний супровід фотовиставки та обговорення паралелей, зображених у сюжетах.

Графік виставки: http://упа.укр

Організатори: Фундація Вільні Люди та Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК.
11 листопада 2017
Позиції української мови посилюються, проте – є над чим працювати
До Дня української писемності і мови, Фундація Вільні Людизапросила координатора "Простір свободи" - рух добровольцівТараса Шамайду презентувати результати аналітичного огляду "Становище української мови в 2017 році".

Щороку, починаючи з 2011, "Простір Свободи" готує огляд, аби ґрунтуючись не на емоційному сприйнятті, а на об'єктивних даних, зрозуміти, що відбувається з українською мовою. Активісти збирають статистичні дані, результати соціальних досліджень (тематика: фіксування використання української мови, ставлення громадян до мови тощо), моніторинги закладів харчування і торгівлі центральних районів усіх обласних центрів України.

"Звертаючись до Конституції України, стаття 10 регулює функціонування української мови в усіх сферах державного життя. Проте, чинне мовне законодавство (скандально відомий закон Колісніченка-Ківалова) не відповідає цій нормі Конституції. Очевидно, що потрібно прийняти новий закон", - зазначив Taras Shamayda.

Аналітичний огляд зачіпає функціонування української мови у різноманітних сферах: освіті, ЗМІ, сфері обслуговування і так далі. Поріняно з минулими роками, є тенденція до зростання підтримки української мови. Так, близько 4-5 мільйонів людей в Україні вважають, що рідна мова – українська, проте не спілкуються нею. Причина – в стереотипах, тиску середовища, інерції. Молоде покоління переймає російську мову від батьків, що жили за часів СРСР. Але є позитивні зрушення: з кожним роком все більше людей вважає, що необхідно утверджувати українську мову в усіх сферах життя. Цього року цей показник - 61%, і він є високим.

Вперше за роки проведення огляду, більшість опитаних вважає, що працівники сфери послуг мають говорити українською мовою. Це демонструє бажання людей чути саме українську.

"Говорячи про "перемоги", не можна забути про вплив запровадження мовних квот на радіо та талебаченні. Тут завжди була катастрофічна ситуація (на провідних радіостанціях – лише 2-5% пісень українською), але завдяки квотам – ситуація покращилась", - зазначив Тарас Шамайда.

За словами Інни Левус, керівника Фундації Вільні Люди, завдання кожного українця – знищити давно сформовану моду на російську. "Українська – ось що сучасно і модно. Ми повинні підтримувати її в усіх сферах. Це наша спільна відповідальність – купувати україномовні журнали і книги, розмовляти українською, відстоювати її скрізь", - говорить Інна Левус (Inna Avramchuk).

Повний текст дослідження та презентація – за посиланням: http://dobrovol.org/article/353/

Фундація Вільні Люди дякує відвідувачам за пожертви, які склали 438 грн. Окрема подяка Богдану Самойленку, Андрію Слободянику і Дмитру Крамченкову.
6 листопада 2017
У Чернігові презентували "Коли захиталось небо, або V означає Вільні"
Ліля Мусіхіна, учасник Революції Гідності, волонтер та активіст Вільні Люди презентувала книгу "Коли захиталось небо, або V означає Вільні" у Чернігові. У культурно-мистецькому центрі "Інтермеццо" зібрались як активні патріоти Чернігівщини, так і безпосередні учасники Революції Гідності та російсько-української війни.

"Події, описані у книзі, - це жива історія української нації. Вони стосуються кожного, а особливо, присутніх на презентації: усі ми пам'ятаємо, чому вийшли на Майдан, а потім - пішли на фронт чи почали волонтерити. Ми також пам'ятаємо загиблих побратимів. Ми віддаємо своє життя, щоб пімстити їхні смерті і здобути Українську Державу - тому боротьба триває", - зазначив Олександр Ясенчук, координатор "Вільних Людей" у Чернігові.

Книга "Коли захиталось небо, або V означає Вільні" присвячена героям російсько-української війни на Сході, що загинули в боротьбі за соборність: Віктору Гурняку, Володимиру Гарматію, Роману Атаманюку та іншим.

"Дуже приємно зустріти у Чернігові людей, близьких за духом. Ще приємніше - дізнатись, що мої книги там знають і читають. Отже, все, що робила, було недаремним. Дякую", - говорить Лілія Мусіхіна.

Книга видана за сприяння Фундація Вільні Люди. Замовити примірник можна, написавши на vilnifound@gmail.com
2 листопада 2017
Суми - бандерівське місто!
Час руйнувати наслідки російської пропаганди - стереотип, що українські патріоти є лише на Галичині. Українці завжди воювали єдиним фронтом. І терени найближчі до Росії, завжди були на передовій своїми синами.

До 75-ї річниці створення Української повстанської армії Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК та Фундація Вільні Люди створили і розмістили серію біл-бордів «Знай своїх героїв». Кожен борд - коротка історія оун-івців та упівців, - уродженців Сумщини.

«Від самого заснування Фундації, ми ставимо собі за ціль підвищувати рівень обізнаності українців щодо наших Героїв, всіляко сприяти просвітницьким кампаніям. Зараз особливо важливо є показувати тяглість боротьби поколінь за українську незалежність - говорить Інна Левус (Inna Avramchuk), керівник Фундації Вільні Люди.

Дякуємо Управлінню архітектури та містобудування Сумської міськради за допомогу з пошуком рекламних площ.
23 жовтня 2017
У Національному музеї історії України презентували виставку «Два століття - одна війна»
На 27 стендах представлено світлини з часів боротьби УПА та сучасної російсько-української війни. Вони описують різноманітні сюжети та ситуації, що є спільними для двох століть та ілюструють тяглість боротьби - «одну війну».

«Третій рік на Сході України триває війна. В інформаційних просторах Росія намагається здійснювати підміну понять, у результаті чого в українського населення починають формуватись зміщені акценти розуміння причини війни на Сході. Звідси прийшла і навіяна Росією тема «громадянської війни» в Україні. Ми вважаємо, що на цю ситуацію можна впливати лише системною протидією, саме тому ініціювали активне та об'єктивне висвітлення історичної тяглості війни з російським імперіалізмом», - говорить Ivan Bratsiun, керівник проекту.

Виставка присвячена 75-ій річниці створення Української Повстанської Армії і складається з 27 стендів, кожен з яких – це поєднання сучасної документальної світлини російсько-української війни та архівної фото часів визвольних змагань УПА. Паралельно ведеться лекційний супровід та обговорення паралелей, зображених у сюжетах.

«Вплив російської пропаганди не можна недооцінювати. Саме через нього стала можливою анексія Криму, окупація Донбасу. Тому ми маємо винести урок і давати відсіч цій пропаганді, захищаючи український інформаційний простір. Такий культурно-просвітницький проект - приклад інформаційної зброї. Саме тому Фундація Вільні Люди підтримала виготовлення експозиції», - говорить Інна Левус (Inna Avramchuk), керівник ФВЛ.

У Києві з експозицією можна ознайомитись у Національному музеї історії України.

«Я пишаюсь тим, що ця виставка представлена саме в нашому музеї. Ви - молоде покоління, що має бачення, якою має бути Україна. Вільною. Ви - незалежні, сміливі і переконані, що йдете правильним шляхом. Ви формуєте українську націю, серед вас є ті, хто поведе Україну вперед», - подякувала організаторам Сосновська Тетяна, директор музею.

Кияни зможуть переглянути експозицію до 29 жовтня з 09:30 до 18:00. Вхід до музею - 30 гривень на всі експозиції.

Більше інформації: http://www.упа.укр

Організатори: Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК та Фундація Вільні Люди.
18 жовтня 2017
Побачила світ збірка Олександра Никонорова "Коли розвалиться імперія"
Друзі Олександра Никонорова, політолога і громадського діяча, що трагічно загинув 6 вересня 2017 року в ДТП на Рівненщині, презентували його книгу "Коли розвалиться імперія".

У книгу ввійшли статті Олександра, присвячені проблематиці демонтажу путінської неоімперії.

"Сашко вважав, і вдало доводив у своїх статтях, що загроза існуванню "путінської імперї" - регіональні національно-визвольні рухи в низці автономних республік, країв та інших адміністративних одиниць Російської Федерації, які можуть активізуватися на тлі економічної кризи в РФ. У цій книзі йдеться про те, який потенціал до відділення від Росії мають різні регіони цієї країни", - зазначив Sergiy Parhomenko, ініціатор видання збірки, друг Олександра.

Книгу видано за сприяння працівників Представництва ЄС в Україні, OPAD - Центр зовнішньополітичних досліджень імені Олександра Никонорова, Фундація Вільні Люди, друзів та колег Олександра.

За словами Інна Левус (Inna Avramchuk), видана книга - не лише вияв пошани і пам'яті про українського громадсько-поілтичного діяча, а й важливий інструмент в інформаційній війні та боротьбі з російською пропагандою.

"Ця книга однозначно має стати "настольною" для кожного, хто хоче зрозуміти: Росія - не така сильна, як описуюють нам кремлівські пропагандисти. Олександр Никоноров наводить її слабкі сторони, ті тріщини, по яких "розвалюється" Росія", - говорить Інна Левус.

Біографічна довідка: Олександр Никоноров народився 3 листопада 1988 року в місті Торез Донецької області. У 2011 році закінчив кафедру політології Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля в Луганську. Не зважаючи на свій молодий вік, Олександр Никоноров вже тоді був одним з найвідоміших представників національно-патріотичного руху в цьому обласному центрі. Напередодні Революції Гідності, в 2013 році, був регіональним координатором громадянської кампанії «Євронаступ» в м. Луганськ. Після початку російсько-української війни переїхав до Києва, де активно включився в протидію інформаційній агресії з боку Росії. Стажувався у Польщі, в Чехії, повернувся до Києва, писав для видання «Депо» та інших відомих патріотичних ЗМІ. Був затребуваний і добре цитований як аналітик. Друкувався не лише в українських, але й польських, чеських та американських провідних аналітичних виданнях. Писав про геополітику, про сепаратизм, тероризм в Україні та інших державах світу. Його діяльність неодноразово завдавала головного болю російським пропагандистам. Останній рік активно займався дослідженням концепції Міжмор'я. Трагічно загинув 6 вересня 2017 року в ДТП. З 7 вересня 2017 року Центр зовнішньополітичних досліджень ОПАД, де він був провідним експертом, носить ім'я Олександра Никонорова.
16 жовтня 2017
Одесити пройшли "Курс Вільних Людей"
Активісти Вільні Люди та Самооборона Майдану Одеси пройшли Курс Вільних Людей - КВЛ, зміст якого направлений на усвідомлення ідеології українського націоналізму, історії державотворення, сучасній ситуації та участі у гібридній війні.

"Дуже важливо, щоб активісти патріотичних організацій постійно розвивались та вдосконалювали свої знання з історії та ідеології. Це - фундамент, без якого неможливе розуміння, в якому напрямку має рухатись Держава. А як відомо, активна частина суспільства і задає напрямок руху", - вважає Тодор Пановський, комендант Штабу "Самооборони Майдану Одеси", член "Вільних Людей".

Лекторами КВЛ у Одесі стали: Dmytro Zhmailo, заступник Керівника Штабу "Вільних Людей"; Соломія Фаріон, член Проводу "Вільних Людей"; Василь Дубовий, Голова Секретаріату МНК; Ivan Bratsiun
, активіст "Вільних Людей".

Довідка: "Курс вільних Людей" розроблено командою "Вільних Людей", Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК та Фундація Вільні Люди. Лектори проводять гутірки для різних цільових аудиторій та вікових груп. Програма включає лекції на теми "Нове військо", "Ідеологія українського націоналізму", "Хто така Вільна Людина", "Діяльність Антибільшовицького блоку народів на тлі Холодної війни", "Гібридна війна". Усі вони спрямовані на формування розуміння, що українці - нація переможців, а кожен громадянин - відповідальний перед Державою за її розбудову.
15 жовтня 2017
В Одесі відбулася перша в Україні презентація фотовиставки "Два століття – одна війна"
Сьогодні у приміщенні Одеської обласної філармонії вперше презентували проект "Два століття – одна війна". Фотовиставка діяла під час загальноміських заходів, присвячених святкуванню Дня Захисника України.

Серед відвідувачів – пересічні одесити, журналісти, громадські діячі, а також студенти одеських навчальних закладів. Всього експозицію побачили та почули кілька сотень людей.

Виставка стала можливою завдяки співпраці Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК, Вільні Люди та Фундація Вільні Люди.

"Над цим проектом кілька місяців працювала ціла команда: історики, фотокореспонденти, редактори, дизайнери та макетувальники. Для нас дуже символічною була можливість вперше її презентувати саме в Одесі, адже це місто, яке показало свою волю та змогло на чолі з Самооборона Майдану Одеси та Вільні Люди. Одеса зупинити наплив "русскої вєсни" та окупацію власного регіону 2 травня 2014 року", - говорить Dmytro Zhmailo заступник керівника штабу "Вільних Людей".

Уже заплановано презентації у 27 містах України, які відбудуться найближчим часом. Детальніше розклад по містах та інформацію про проект можна знайти тут: http://upa75.tilda.ws/.

"Ми підтримуємо подібні проекти, оскільки суспільний запит на український якісний культурний продукт - високий. Особливо якщо йдеться про відкриття історичної правди, що сприяє руйнації стереотипів, що живуть у свідомості людей "совєцького" періоду. Ця виставка показує: українці протистоять у багатовіковій боротьбі за незалежність, на яку посягає Росія", - підкреслила Інна Левус (Inna Avramchuk), керівник Фундації "Вільні Люди".

Довідка: Кампанія «Два століття – Одна війна» – це цикл виставок, присвячених збройній боротьбі українського народу проти російського імперіалізму. Фотовиставка складається з 27 стендів, кожен з яких – це поєднання сучасної документальної світлини російсько-української війни та архівної фото часів визвольних змагань УПА. Паралельно ведеться лекційний супровід та обговорення паралелей, зображених у сюжетах. Ця кампанія є найбільшим циклом культурно-просвітницьких заходів національно-патріотичного спрямування у році.
14 жовтня 2017
Ліга українок Канади та Фундація Вільні Люди: співпраця заради єдиної мети - розбудови України
Днями у Торонто відбулось зібрання Ліги Українок Канади, на якому було презентовано напрямки діяльності Фундації Вільні Люди, основні пріоритети роботи, досягнення та плани. Про цілі, засоби та інструменти у розбудові громадянського суспільства в Україні розповіла Інна Левус (Inna Avramchuk), керівник ФВЛ.

«Багато проектів уже на стадії втілення, але ми не зупиняємось. Зараз пріоритетним є проект з реабілітації бійців АТО. У планах - запуск комплексного курсу: військові вишколи для підтримання форми, фізична та психологічна реабілітація бійців та соціальна адаптація включно з допомогою у працевлаштуванні. Наразі таку допомогу отримують уже три бійці», - зазначила Інна Левус.

Вона розповіла, що наймасштабнішим є проект «Чаювання вільних».

«Ми підтримуємо різноманітні інформаційні та культорологічні проекти, адже, крім російської агресії на Сході, та боротьби з «п'ятою колоною» в політиці, надзвичайно важливим є і так званий духовний фронт», - переконана Інна Левус.

Саме тому спільно з МНК було створено та нещодавно запущено культурно-просвітницький проект - Прем'єрна виставка «Два століття — одна війна» , присвячену 75-річчю створення Української Повстанської Армії. Наразі вже заплановано візити до 27 українських міст (зокрема, і на Сході, вздовж лінії розмежування) та Канади.
Окремим напрямком роботи є підтримка та розвиток уже існуючих ініціатив: молодіжних патріотичних таборів «Гурби-Антонівці», «Повстанська ватра», «Відвага», «Холодний Яр», «Мистецька майстерня ім. Назарія Войтовича» та інших.

Опікується Фундація і долею українських книг, започаткувавши видавничий проект «Книги для вільних».

Усе це - робота невтомної команди Фундації: Інна Левус (Inna Avramchuk) - керівника ФВЛ, Іван Кішка - виконавчого директора, Lilia Kiryk - проектного менеджера, Mariya Dzvinka - прес-секретаря та оператора Ivan Bratsiun.

На цьому Фундація не збирається зупинятись. Так, у наступних планах - проведення навчально-практичних молодіжних семінарів і таборів «Курс вільних людей» для школярів міста Києва; створення повноцінного реабілітаційного центру для бійців АТО та їх сімей; запуск комплексу курсів «Клуб Вільних» з різних напрямків (надання першої домедичної допомоги, медіаграмотність, вивчення української мови) та багато іншого.

«Така активна діяльність потребує пошуку партнерів, але важливіше - однодумців. Головними у цьому були, є і залишаються українці, що проживають за кордоном, але своїми діями розбудовують Україну. Зокрема, серед таких - і Ліга Українок Канади. Сподіваємось на результативну співпрацю», - підкреслила Інна Левус.
7 жовтня 2017
Невідкладна домедична допомога: який досвід Україна може перейняти в США
Уперше на "Чаюванні Вільних" спікерами були відразу дев'ять осіб: перші та єдині в Україні екстрені медичні техніки (Emergency Medical Technician), що здобули сертифікати після навчання в США. Хлопці ділились своїми висновками щодо функціонування системи невідкладної допомоги в США та Україні, обговорювали можливі шляхи підвищення якості надання допомоги, а також розповідали про процес здобуття сертифікату.

Ці хлопці – інструктори організації Patriot Defence / Захист Патріотів, мета якої – надавати знання та навички у сфері цивільної та військової медицини. Зараз організація займається проведенням тренінгів і навчань для різних груп населення (від школярів до працівників Національної поліції чи МНС).

"Говорячи про невідкладну допомогу, всі розуміють, що від правильності дій залежить те, чи виживе людина, чи помре. У США, наприклад, ДТП розглядається як певна "хвороба", а не "випадкова подія". Ставлення до людського життя там і в Україні – різне", - зазначив Марко Супрун, в.о. Голови "Захисту Патріотів".

Щоб краще проілюструвати відмінності між наданням домедичної допомоги в Україні та США, інструктори продемонстрували відео: як діють при зупинці серця українські та американські медики. У першому випадку – людина померла, у другому – вижила.

"Ми розуміємо, що в Україні щось не так із наданням першої допомоги. Але в наших силах – змінити ситуацію. Тому ми і переймаємо досвід, їдемо навчатись, щоб зрозуміти, які алгоритми використовують в США. Найголовніше, що ми робимо – відбувається після здобуття сертифікату. Ми вчимо українців. Це наш посильний вклад у ту систему охорони здоров'я, яку треба змінити", - пояснив сертифікований інструктор "Захисту Патріотів".

На зустрічі була присутня в.о. Міністра охорони здоров'я Уляна Супрун, засновник "Захисту Патріотів". Вона відзначила, що не можна говорити про покращення ситуації з невідкладною медичною допомогою, поки в Україні офіційно навіть не існує професії "парамедик".

"Ми готуємо звернення до Міністерства соціальної політики, аби в Україні офіційно визнали "парамедиків" як професію. Це – один з кроків у глобальному реформуванні системи охорони здоров'я за світовим зразком", - розповіла Уляна Супрун.

Довідка: "Захист Патріотів" - громадська організація, створена в 2014 році з метою впровадження тактичної медицини та ектреної допомоги світового зразка в Україні. Ключовою у діяльності організації є підготовка українських військових за світовими стандартами тактичної медицини, а також навчання лікарів задля підвищення продуктивності та якості невідкладної медичної допомоги, працівників рятувальних і правоохоронних служб вчасно та якісно надавати домедичу допомогу на місці події.
З цією метою інструктори "Захисту Патріотів" тісно співпрацюють і переймають досвід західних експертів, пройшли сертифікацію за міжнародними стандартами медицини задля проведення професійного навчання, а також постійно підвищують свою кваліфікацію, зокрема, через навчання в США. Це наступний крок, який робить "Захист Патріотів" для впровадження якісного навчання та міжнародних стандартів медицини в Україні.
5 жовтня 2017
Українським військовим - українські книги!
Завдяки співпраці Фундація Вільні Люди та ВОО Суспільна Служба України, бібліотеку Чернігівського прикордонного загону поповнено книгами історичного та патріотичного змісту. Літературу передано капелану о. Максиму Щербині.

Дякуємо Oleg Vitvitskyy та Олександр Ясенчук, представникам зазначених організацій.
1 жовтня 2017
На Черкащині відбулась теренова гра
На Черкащині, в урочищі Холодний Яр, близько 200 хлопців і дівчат з усієї України взяли участь у «Січ: Сила і Честь» - теренова гра в Холодному Ярі - Черкаська обл.

"Перш за все, такі змагання формують середовище активних та свідомих молодих українців, готових брати на себе відповідальність за розвиток держави. Окрім цього, захід підвищує рівень обізнаності в історії українських визвольних змагань: учасники знайомляться з боротьбою "повстанців Центральної України" - борцями Холодноярської республіки. Саме тому Фундація Вільні Люди завжди підтримуватимуть подібні заходи", - говорить Інна Левус (Inna Avramchuk), керівник Фундації.

Особливістю гри є відтворення військового устрою команд, що аналогічний устрою гайдамаків часів Холодноярської республіки.

Організатором всеукраїнських змагань є Міністерство молоді та спорту України, Черкаське управління у справах сім'ї, молоді та спорту спільно з НАЦІОНАЛЬНИЙ АЛЬЯНС.
1 жовтня 2017
На Чернігівщині вшановували військових капеланів під час заходу "З Вірою, Надією, Любов'ю"
Біля меморіальної Дошки Пам'яті, архієпископ Чернігівській і Ніжинський УПЦ КП Євстратій разом з капеланами відслужив заупокійну літію за загиблими Героями. Після цього в кіномистецькому центрі відбулось нагородженням військових священиків.

Опісля церемонії, презентували документальний фільм "Немає більшої любові", який знімали протягом 3-х років війни в зоні бойових дій (автор: Тетяна Миргородська; оператори: Ігор Волосянкін, Олег Головатенко, Віктор Карпенко, Григорій Коцюра).

"Уперше я серйозно пізнав силу молитви в часи Майдану, у часи, коли на Інститутській та Грушевського проливалась кров. І я не скажу, що став ревним віруючим. Проте розумію: молитва є нашою зброєю, тож капелани, знаходячись на передовій, укріплюють наше військо", - зазначив присутній на заходах Юнис Аскеров, член Вільні Люди, Самооборона Майдану, учасник АТО.

Фото: Олександр Красногор
30 вересня 2017
Микола Княжицький: "Мова – об'єднує Націю. Мова – будує Державу"
Мовне питання в Україні було актуальним завжди. Системне втручання Росії протягом тривалого часу в культурне та духовне життя України спричинило зменшення популярноті та використання української мови. З початком війни, під загрозою зникнення цілої держави, на законодавчому рівні розпочались реальні дії з захисту української мови.

Микола Княжицький (Mykola Kniazhytsky), голова Комітету з питань культури і духовності, народний депутат, розповів під час "Чаювання вільних" про законопроект №5670д "Про забезпечення функціонування української мови як державної" та його слабкі і сильні сторони.

У часи війни потреба зберегти державу об'єднує націю. Але війна рано чи пізно закінчиться, і цей момент, що єднає, зникне. Мова справді може стати об'єднавчим стрижнем.

"По-перше, якщо громадяни побачать, що влада дбає про їхню мову та культуру, це викличе довіру. А довіра до влади завжди об'єднує суспільство, так само, до речі, як війна. Бо коли є агресія, люди гуртуються. Але цього замало. Треба, щоб владі вірили. За що стояли всі наші Майдани? За незалежність. І перший студентський, і другий помаранчевий, і Євромайдан. Ну не за Європу ж насправді він був! Проти Росії, проти її впливу. Європа для нас — це просто захист від російського впливу, єднання в спільному культурному та цивілізаційному просторі з тими, ким ми насправді є і від кого нас штучно відривали. Але всі ці Майдани за незалежність. І мова — один із її факторів", - переконаний Микола Княжицький.

На його думку, не відновивши українську мову після стількох років колонізації, ми ніколи не відновимо Україну. "В окупованих нині регіонах, російськомовне населення переважало. А навіть там, де було 50 на 50, ворог зупинився. Тому очевидно, що ми не можемо побудувати державу без української мови та української культури, так само як без мови ніхто не побудував би Ізраїлю чи Польщі. Це народи, які жили поруч із нами на нашій землі й спромоглися побудувати свої держави. І щоб це зробити, вони передусім відновлювали власні мову та культуру. Навіть тоді, коли та мова взагалі не існувала. Натомість українська є, вона поширена. Просто права україномовних людей довгий час порушувалися", - зазначив він.

"Існує кілька варіантів мовних законопроектів. Кожен з них дуже довго обговорювали, і я подав ідею спробувати об'єднати принаймні схожі законопроекти в один. До останнього думав, що вийде, але - ні. І все ж, 5670-д набрав найбільшу кількість підписів депутатів. Вважаю, що з усіх законопроектів він найбільш пропрацьований", - вважає Микола Княжицький.

За його словами, закон досі не прийнято, оскільки є люди, які не люблять Україну й українську мову. Є й ті, хто абсолютно щиро вважає, що мовний закон може збурити суспільство й не буде сприйнятий у російськомовних регіонах тими, хто державу підтримує, але не готовий до запровадження української мови в різних сферах життя так, як це гарантує закон.

Безумовно, надзвичайно сильним є вплив "п'ятої колони" Росії, яка не зацікавлена в такому законі. "Уявіть собі, що набрав чинності ухвалений нами документ про 75% української мови на телебаченні, який у повному обсязі, на жаль, має запрацювати лише за рік. Навіть у такому разі антиукраїнських ведучих, які зазвичай говорять російською, точно стане менше. А якби було проголосовано 5670-д, то їх не було б узагалі. А українською мовою сварити Україну чи виступати з антиукраїнськими заявами складніше. І таких діячів набагато менше. Тому мені здається, що навіть із погляду національної безпеки, дуже важливо ухвалити цей документ якнайшвидше", - зазначив Микола Княжицький.
28 вересня 2017
Волонтери передали для військових продукти харчування
Днями Юнис Аскеров та Валерій Сич разом з волонтерами "Центру підтримки добровольців" та о. Євгеном Ордою здійснили поїздку в зону проведення АТО та відвезли військовим продукти харчування та маскувальні сітки.
"Щиро дякую тим, хто доклав зусиль, щоб надати допомогу: прихожанам храму Св. вмч. Катерини УЦ КП (Чернігів), активістам "Єдиного волонтерського центру", побратимам з Прилук", - зазначає Юніс Аскеров.
Волонтерська допомога Вільні Люди українським військовим триватиме аж до повної перемоги у війні.
27 вересня 2017
На Чернігівщині встановили мемріальну дошку політрозвіднику Симона Петлюри
У с. Синявка Менського району відкрито меморіальну дошку Василю Шкляру, члену Центральної Ради, офіцеру армії Української Народної Республіки, керівнику Департаменту Політичної Розвідки МВС УНР (аналог сучасного СБУ).

На урочистому відкритті дошки були присутні представник «Вільних Людей» Олександр Ясенчук, учасники історичного клубу Холодний Яр — історик Roman Koval, кобзар Тарас Силенко, активіст Ігор Гаврилишин, волонтери Виталий Курач та Юнис Аскеров, представники Український інститут національної пам'яті в Чернігівській області — Сергій Бутко та Сергій Горобець.

Урочисте зібрання відбулося біля школи, в якій вчився Василь Шкляр. Представники УІНП передали методичні матеріали для учнів школи.

«Десятки тисяч чернігівців брали участь в Українській Революції 1917-1920 рр., коли під натиском нерозв'язаних національних та соціальних питань розвалилася тюрма народів – Російська імперія. Тоді з'явилась можливість творити нове життя: будувати незалежну Українську Народну Респубілку. На жаль, московські більшовики, вже під личиною комунізму, продовжили будувати Російську імперію. І Армія УНР зазнала поразки. Із легіонів воїнів-петлюрівців до нас дійшли імена тільки близько десяти тисяч – переважно офіцерів та старшин. Серед них і уродженці містечка Синявка», — зазначив Олександр Ясенчук, член Вільні Люди.

На Покрову в Синявці буде встановлено ще одну пам'ятну дошку Дубрівному Павлу Омеляновичу, сотнику армії Української Народної Республіки, інженеру, агроному, науковцю, редактору, громадському і релігійному діячу. Також в планах - встановлення меморіальної таблички Василю Білозерському, старшині Армії УНР, воїну Української Повстанської Армії у с. Локнисте Менського району та іншим Героям.

«Фундація Вільні Люди разом з іншими громадськими організаціями - історичним клубом «Холодний Яр», «Самообороною Майдану», «Суспільною Службою України» у співпраці з УІНП і надалі продовжуватиме повернення постатей Героїв Української Революції, борців за Незалежність України на Чернігівщині», - зазначила Інна Левус (Inna Avramchuk), керівник Фундації Вільні Люди.

Подяка висловлюється також підприємцю Ярославу Заїці, який надав фінансову допомогу, а також тим, хто долучився до цієї потрібної справи: члену НСПУ Ганні Ткаченко, місцевому активісту Миколі Бережному, краєзнавцю Дмитру Розенку, історику Віктору Моренцю, депутату Менської міськради Наталії Чичкані, волонтеру Віталію Курачу, а також людині, що повернула тисячі яскравих постатей на сторінки підручників історії Роману Ковалю.

Довідка: Шкляр Василь народився 25 лютого 1887 р. у козацькому містечку Синявка Сосницького повіту Чернігівської губернії (тепер Менського району Чернігівської області).
Учасник Першої світової війни, командир 5-ї сотні 243-го запасного пішого полку. Активний учасник українізації частин російської імператорської армії. Член Всеукраїнської ради військових депутатів.
Делегат Другого і Третього всеукраїнських з'їздів українських військових, що відбулися у 1917 р. Учасник антигетьманського повстання (у складі «Головного Штабу Республіканських військ» та Головного інформаційного бюро Армії УНР).
«Дальша боротьба Українського народу вимагала більшої кількості активних борців, і тому я залишався учасником боротьби по стороні УНР», — писав він.
Працював у Міністерстві внутрішніх справ. Керував Відділом Політичної розвідки МВС УНР. Розділив «увесь тягар, який судилося зазнати уряду УНР». Інтернований у таборах у Польщі.
Написав спогад «Суд» з історії Української Революції у 1922 році.
Під час Другої Світової війни контактував з підпіллям, зокрема допомагав Олені Телізі дістатися до Києва. Після закінчення Другої Світової війни, сім'я була депортована поляками до УРСР — у м. Комарне, де мешкала тітка дружини.
Завдяки оперативним навичкам, в умовах радянського терору зміг приховати свою біографію. Помер у 1950 р., де на місцевому кладовищі його рідні встановили надгробок.
23 вересня 2017
Музичний Батальйон: митці не можуть стояти осторонь державних процесів
Чергова зустріч проекту "Чаювання Вільних" зібрала митців "Музичного Батальйону", які розповіли, чому так важливо розвивати саме українську культуру та як за допомогою музики перемогти у війні.

"Пісня - це зброя. "Музичний Батальйон" регулярно їздить на Схід до наших військових, піднімає бойовий дух, організовує заходи на Одещині та в інших регіонах, де люди взагалі ніколи не чули української, якісної музики. Популяризація української музики повинна бути державною політикою в сфері культури. Якби саме такий підхід до творчості і до пісні превалював у музичній сфері, цілком можливо, що не було би війни, адже люди, які мають власну пісню, власну культуру – вже є належними до Нації, розуміють, що є їхнє", - зазначив Serhii Kuzan, заступник Керівника Проводу Вільні Люди.

"Музичний Батальйон" - це потужна команда, яка основні зусилля спрямовує на роботу на Сході, там, де знаходяться українські війська. За словами Валерія Суботіна, музиканти також протягують руку державним органам на Донбасі, тримають на належному рівні моральний дух військ.

Сергій Файфура відзначив: "Зрозумілим є вектор нашого розвитку як Нації. А ось говорячи про пісню, ми повинні розуміти, що через неї зберігається історія і культура. А тут виникає дуже важливе запитання: якщо у правильному напрямку буде розвиватися національна традиція, ми зможемо у правильному напрямку влаштувати життя. Їдучи на Схід, де хлопці воюють, не варто везти туди слізливі пісні. Має бути позитив, оптимістичний посил. Слід ретельно добирати слова, і тоді гарматні ядра будуть летіти якраз у той бік, в який потрібно".

У нинішньому форматі війни українцям бракує правильності ідеології – ідеології музичної, на яку направлені пісні.

"Ми 26 років жили з ідеологією, що на нас ніхто не нападе, а Збройні Сили вчились оборонятись і не нападати. Тому ось тільки після 2014 року ми навчилися святкувати власні перемоги. Я не проти Крут, Базару, Берестечка, Бродів. Але якщо військовики будуть приводити курсантів тільки на ті місця, де ми зазнали поразки, то ми свідомо виховуємо націю переможених, а не переможців. Грюнвальдська, Конотопська битва – ось те, що має святкуватися на державному рівні. Жодна перемога Хмельницького над поляками не святкується. І це соромно", - говорить Василь Лютий.

Митці відзначили, що вірять в Україну, в потужний потенціал громадськості, що прокинулась і йде до мети. А найближча мета українців – це перемога!
19 вересня 2017
Підтримувати українське мистецтво - розвивати культуру в цілому
Фундація Вільні Люди долучилась до збору коштів на розвиток проекту "Мистецька резиденція ім.Назарія Войтовича" - платформи для розвитку молодих митців.

За задумом авторів проекту, митці проживатимуть і займатимуться творчістю у мистецькому центрі: працюватимуть з куратором, презентувати свої роботи в українських та закордонних галереях.

"Проект, що стосується сфери культури, конче необхідний для формування громад, спільнот, об'єднань та держави в цілому. Ідея проекту втілює принципи і цінності, на яких трималась Революція Гідності. Сам проект - як теплиця для створення і розростання унікальних мистецьких рухів, що матимуть сенси не лише естетичні та дозвіллєві, а й суспільно важливі", - говорить Інна Левус (Inna Avramchuk), керівник Фундації Вільні Люди.

З 2 червня 2017 року проект запрацював як комунікаційний центр для місцевої громади та мистецький центр, що провів першу програму резиденцій для молодих митців, та є частиною Всеукраїнської програми "Відзнаки Героїв". Цього разу автори проекту задумали облаштувати керамічну та офортну майстерні, що працюватимуть у рідному селі наймолодшого Героя Небесної Сотні.

"Таким чином, відбувається процес гуртування громади завдяки культурно-освітній програмі, майстер-класам та "артістокам" від резидентів. Приїзд у резиденцію нових людей, молоді з України та з-за кордону, позбавлятиме місцевих жителів комплексу меншовартості та ізоляції, що існує внаслідок слабкого транспортного з'єднання з великим містом. Проект відкриває доступ до отримання знань та навичок у процесі спілкування, бесід, обговорень та лекторію, куди уже приїжджають лідери думок та активісти з усієї України", - йдеться в описі проекту.

Проект носить ім'я Назара Войтовича – наймолодшого Геря Небесної Сотні, юнака, що загинув на Майдані 20 лютого. Він навчався у Тернопільському коопертивному торгівельно-економічному коледжі на відділенні дизайну, планував вступити у Львівську Академію Мистецтв.
16 вересня 2017
У Львові презентували книгу "Відплата" Леоніда Мосендза
Під час важливої для видавців, авторів та затятих читачів події, Форуму видавців, у Львові презентували книгу Леоніда Мосендза "Відплата". Збірка новел улюбленого новеліста Дмитра Донцова видана за підтримки Фундації Вільні Люди і "подорожує" Україною, аби якомога більше українців мали змогу познайомитись з розповідями про "людину-творця" та її боротьбу.

Герої новел Мосендза – приклад для сучасної молоді: сильні, відданіідеї, вільні. Вони мають почуття власної гідності, сили та відповідальності за Державу.

Про книгу та її автора розповів Станіслав Федорчук - дослідник творчості Леоніда Мосендза. Разом з ним, на презентації був присутній Dmytro Zhmailo, заступник Керівника Штабу "Вільних Людей".

"Пам'ятаючи, що сучасна війна ведеться, перш за все, на ментальному рівні, у головах людей, ми підтримуємо видавництво ідейно правильних книг. Популяризувати твори Мосендза, що здатні мобілізувати суспільство та прищепити відповідальність та почуття причетності - пріоритетна справа", - зазначив він.

Придбати книгу можна за адресою: м.Київ, вул.Ярославів вал, 9, або за номером телефону: 068 389 51 76
12 вересня 2017
Творці "Червоного": озброїтись якісними українськими фільмами "до зубів"
Аби українці були дійсно українцями (не лише за паспортом, а й духом), важливо формувати власну культуру. Потужним інструментом, що дійсно впливає на світогляд людини, є кіно.

Українська кіноіндустрія лише починає "ставити на ноги", але з кожним роком бачимо, як з'являється все більше і більше нових фільмів вітчизняного виробництва. Це - позитивна тенденція, яка, однак, має ризики. Про що розповідають глядачам українські фільми? Які ідеї доносять? І яке завдання мають перед собою.

Про це говорили з творцями фільму "Червоний" Кокотюха Андрій та Zaza Buadze на "Чаюванні Вільних" - заході, організованому Фундацією Вільні Люди.

"Найголовніше завдання кіноіндустрії, яка так потрібна сучасній Україні, щоб ця машина працювала без збоїв, щоб ніхто не вставляв палиці у колеса. Глядачі повинні йти в кінотеатр саме на вітчизняні фільми. За інерцією, глядачі все ще не довіряють таким фільмам. Але ми намагаємось достукатись до них, продемонструвати, що українські стрічки гідної, європейської якості - це реальність, а не фантастика", - зазначив Заза Буадзе, режисер.

За його словами, кіно - це теж зброя, адже йдеться про гібридну війну, в якій воює вся Україна. "Ми зобов'язані озброїтись до зубів якісними українськими фільмами. Фільми мають виходити у прокат раз на два тижні. Це має бути і жанрове кіно, документальне, арт-хауз, дитяче".

Говорячи про стрічку "Червоний", констатуємо, що вдалось зачепити важливу тему. "Тема фільму, як з'ясувалося, мало відома. Я прекрасно розумів, що нас можуть звинуватити у пропаганді. Але для мене це був фільм не тільки про героїчні сторінки минулого. Мені сподобалося, що там є цікава драматична історія всередині — не тільки про Червоного. Вона ширша. Це історія про псевдо-богів, про неминучість їх падіння, загибель тих, хто вклоняється з тої чи іншої причини цим богам, і про те, що є деяка історична, космічна, якщо хочете, справедливість, стихія, яка змете цих богів", - зазначив режисер.

Але фільму би не було, якби не книга. Автор Андрій Кокотюха розповів про те, які головні ідеї він вклав у сторінки "Червоного". "Усе почалося з мого внутрішнього відчуття. Я живу в координатах перемоги, а не зради. Я ріс на казках, де дуже часто герої гинуть в страшних муках або героїчно вмирають. Так не можна. Ми маємо пам'ятати не тільки трагедію, а й пам'ятати про подвиги. Українці не повинні вмирати за ідею, українці повинні зубами триматися, щоб ідея втілилася в життя. Тож ідея "Червоного" - українці повинні перемагати, а не підставляти "другу щоку" під удар".

Модератор зустрічі, заступник Керівника Проводу Вільні Люди Serhii Kuzan, підсумовуючи все сказане, зазначив: "Коли йшов на "Червоного", думав, хоч би не гірше того, що назнімали раніше. Справа в тому, що попередні фільми "про УПА" важко назвати бойовиками. Вони ближче до драми, ліричних романсів зі стражданнями головного героя. "Червоний" нарешті зламав цю "тужливу історію". Це не просто якісний з історичної точки зору екшн. Це про новий тип українця. Особливо - в час війни. Особливо - перед російською загрозою. Це не просто патріотичне виховання, це вже наша політика".
31 серпня 2017
У неформальній атмосфері кияни зустрілись з Уляною Супрун
Під час чаювання, організованого Фундацією Вільних Людей, доктор Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров'я, спілкувалась з громадянами – як лікарями, студентами-медиками, та всіма зацікавленими в медичній реформі.
Пропонуємо кілька найцікавіших тез з розмови.
Як підтримати медичну реформу
Медична реформа стосується кожного. Кожен громадянин може підтримати медичну реформу. Найперше – спілкуватись, обговорювати, брати участь у заходах, як сьогодні. Цим ви демонструєте свою зацікавленість та небайдужість. Друге - звертатись до своїх народних депутатів з вимогою підтримати медреформу. Третє – після того, як законопроект буде підтримано, знайти лікаря, з яким підписати угоду. Четверте – слідкувати за тим, що відбувається навколо: повідомляти про всі факти корупції в медичній сфері.
Про фінансовий бік медичної реформи
Моя філософія – не просто збільшувати фінансування, а налагодити роботу таким чином, щоб кошти працювали якомога ефективніше.
Про незмінні пункти законопроекту про медреформу
Незмінними в законопроекті про реформування медичної сфери є наступне: ми переходимо на систему оплати медичних послуг, а не утримання лікарень; маємо гарантований пакет медичних послуг; оплата праці лікарів буде здійснюватись за конкретно надані послуги конкретному пацієнтові; екстрена медична допомога має бути безкоштовною; буде впроваджено електронну систему охорони здоров'я; розпорядником коштів стане Національна служба здоров'я.
Про державні закупівлі лікарських засобів
Нещодавно Рахункова палата представила звіт щодо ефективності закупівель лікарських засобів через міжнародні організації. За оцінкою Рахункової палати, міжнародні організації зекономили до 40% бюджету на ліки, а деякі препарати закуповувалися у 26 разів дешевше, ніж це робив МОЗ до 2015 року. Зекономлені кошти направляються на додаткову закупівлю ліків, а отже українці отримують більше якісних препаратів.
Однак щоб забезпечити 100% потребу в лікарських засобах, яку заявляють у регіонах, бюджетних коштів недостатньо. Це триває багато років. Факт, що Україна не є багатою державою і кошти дуже обмежені.
Зараз триває робота над створенням Національної закупівельної агенції, яка буде здійснювати публічні закупівлі лікарських засобів та медичних виробів на національному, місцевому та міжнародному рівні за принципами ефективності та прозорості. У 2019 році МОЗ перейде до закупівлі лікарських засобів через агенцію.
Про підготовку студентів-медиків
Якісна медицина завтра – це хороша підготовка спеціалістів уже сьогодні. Ми ініціювали підвищення мінімального балу для вступу у медичний ВНЗ за результатами ЗНО до 150, але деякі депутати не дали цього зробити. Сподіваюсь, з наступного року це вдасться втілити.
Важливо, щоб кожен лікар володів англійською мовою. Без цього неможливо бути на передовій медицини. Крім того, у навчальних програмах важливо збільшити обсяг практичної роботи. Діючі лікарі мають навчати студентів, роблячи акцент на практиці.
Про регіональні особливості проведення реформи
Ми спілкувались з місцевою владою, медичними працівниками, активістами з усіх регіонів України, щоб врахувати їхні зауваження стосовно медичної реформи. Таким чином, ми дізнались про регіональні особливості. Наприклад, у гірській місцевості потрібно мати більше госпітальних округів, бо існують складності з транспортування до медичних закладів. Кожна область має унікальні потреби і має вирішувати сама, як організувати цю систему.
Про медичну послугу
Потрібно перейти на оплата медичної послуги. Що це таке? Медичну послугу можна порівняти з пляшкою води. Ми не купуємо окремо воду, пляшку і кришку. Ми купуємо все разом в комплексі . Так само і медична послуга – вона включає роботу лікаря, і стаціонар, і медичні вироби.
26 серпня 2017
Ігор Козак: "Світова спільнота українців – потужна сила
в розбудові України"
Про відкриття Алеї у Франції, названої на честь українця Пилипа Коновала, кавалера Хреста Вікторії, Героя Першої світової війни, а також про те, як українці діаспори підтримують Батьківщину, говорили на чаюванні "Фундації Вільних Людей".

Цієї п'ятниці кияни зустрілись з Ігорем Козаком, віце-президентом Ліги Українців Канади, військово-політичним експертом США і Канади, одним з ініціаторів канадського фонду "Приятелі Збройних Сил України" Friends of Ukraine Defense Forces Fund, офіцером та дипломатом ЗС Канади, НАТО, ООН, ОБСЄ (у відставці).

Говорячи про внесок українців за кордоном у розбудову України як в мирний час, так і у період війни, Ігор Козак зупинився на постаті Пилипа Коновала – єдиного українця-кавалера найвищої нагороди Об'єднаного Королівства - Хреста Вікторії. 22 серпня у Франції відбулось відкриття Меморіалу пам'яті Битви за висоту 70, а завдяки ініціативі та винятково коштом українців Канади – окремої Алеї ім. Пилипа Коновала. Цей приклад яскраво демонструє небайдужість українців за кордоном до своєї нації: її минулого, сучасності та майбутнього.

За словами Ігоря Козака, кожен українець – неважливо, громадянство якої держави він має – повинен відчувати свою причетність до великих справ, проектів, що сприяють розбудові України.

"Такі проекти, як відкриття Алеї ім. Пилипа Коновала чи збір допомоги для українських військових, просто необхідні. Вони активізують суспільство, дозволяють кожному усвідомити, що велика справа містить в собі сотні менших. Кожному під силу зробити внесок, який у сумі принесе великий результат", - зазначив Ігор Козак (Ihor Kozak).

За його словами, Канада постійно і системно підтримує Україну. Як в політичному, гуманітарному, культурному, так і військовому напрямах. "Попри поширену російською пропагандою тезу про небоєздатність української армії, канадські солдати вчаться в українських, а не навпаки. Бо саме українці зараз воюють з Росією, знають специфіку гібридних засобів ведення війни та успішно протистоять їм. ЗСУ – цілком боєздатна армія", - сказав Ігор Козак.

"Це стереотип, що українські емігранти не згадують про свою Батьківщину. Більшість з них були вимушеними переселенцями, а зараз їхні діти докладають зусиль, щоб підтримати Україну. Вони лобіюють наші інтереси скрізь, де можуть – і в урядах своїх держав, і всередині громад. Особливо активно підтримали нас під час Революції Гідності та російсько-української війни", - зазначив Serhii Kuzan, заступник Керівника Проводу "Вільних Людей", що не перший рік співпрацює з українцями-громадськими діячами діаспори. Разом з Фондом "Приятелі ЗСУ" волонтерські групи "Вільних Людей" здійснили сотню поїздок на лінію зіткнення в зону АТО, щоб передати військовим необхідну допомогу. Така співпраця розпочалась ще навесні 2014 року і триватиме аж до самої перемоги.

Довідка: Ігор Козак - віце-президент Ліги Українців Канади, військово-політичний експерт США і Канади, один з ініціаторів канадського фонду "Приятелі Збройних Сил України", офіцер та дипломат ЗС Канади, НАТО, ООН, ОБСЄ (у відставці).

Громадянин Канади українського походження. Перший український емігрант, який закінчив Королівську військову академію Канади, офіцер та дипломат ЗС Канади, НАТО, ООН, ОБСЄ (у відставці), відзначений урядовими нагородами за заслуги в Канаді та за її межами (в так званих "гарячих точках").

Будучи одним із провідних діячів української громади північної Америки та директором Ліги українців Канади, приділяє багато зусиль неприбутковій роботі в діаспорі й Україні.

Від самого початку російської агресії суттєво допомагає Україні, а саме: займається питаннями виділення й контролем за постачанням на фронт військової допомоги Заходу; лобіюванням інтересів України в світі; пропагуванням української тематики у міжнародних ЗМІ, мозкових центрах.

Один з ініціаторів канадського фонду "Приятелі Збройних Сил України", який за останніх два роки надав майже на мільйон доларів гуманітарної допомоги військовослужбовцям (безпосередньо у зоні конфлікту) та їхнім сім'ям.
20 серпня 2017
Співаники для Вільних Духом
А скільки українських пісень знаєш ти? Про що вони? Які - твої улюблені?

За найкращими зразками - звертайся до співаника, впорядкованого та виданого Фундація Вільні Люди. Усі пісні з підбірки - про незламність, патріотизм, силу духу та перемоги українців. Ніяких сліз, жалю, слабкості та поразок - усього того, що створило стереотип про "сумні думи" та "тужливість" українських пісень.

"Пісня дійсно впливає на особистість, визначає її пріоритети та кумирів. Мелодії та фрази підсвідомо формують цінності та переконання молодої людини. Залежно від того, співатимемо ми про сльози, гроші, споживацькі цінності і те, як "нас кинули", чи про честь і славу предків, силу будувати свою державу, такими і станемо", - говорить про завдання співаника Інна Левус (Inna Levus), керівник "Фундації Вільні Люди".

Зазвичай, молодь співає українських пісень на таборах та вишколах - крокуючи під палючим сонцем на вимаршах, сидячи при вечірній ватрі. "Фундація Вільні Люди" підтримує молодіжні табори (наприклад, Відвага - табір волі та характеру, "Повстанська Ватра", Курс Вільних Людей - КВЛ Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК; "Легіонер", "Оріяна" НАЦІОНАЛЬНИЙ АЛЬЯНС; різноманітні військові вишколи Вільні Люди), а тому створили збірку пісень, які повинен знати кожен українець.

"Пісні, розміщені у співанику, не тільки виховують, а й надихають на героїзм. Тому ми передаватимемо ці збірки на фронт. Українські військові потребують джерела натхнення на подвиги, потребують підтримки та підняття бойового духу. Час від часу їх відвідують музиканти, а тому вони мають змогу поспівати", - розповідає Іван Кішка, виконавчий директор "Фундації Вільні Люди".

Учасники "Відваги" уже протестували співаники і лишились задоволеними. На черзі - інші молодіжні табори.

У збірці ви знайдете пісні, які в часи Козацтва та Гайдамаччини поривали до визволення від ляхів, московітів та інших окупантів України. Пісні, які, змішані з маршовим кроком лав Українських Січових Стрільців, Армії УНР та УГА, звучали під час розгрому більшовицького перевороту на Арсеналі, величних Кримських походів, оборони під Крутами та геройських Зимових походах. З якими до останнього боронили рідну землю воїни Холодного Яру та які шепотом виривались із серця нових борців-підпільників Української Військової Організацій та Організації Українських Націоналістів перед виконанням бойового завдання чи в тюремній келії. Пісні, що не залишали вагань в серцях воїнів Української Повстанської Армії та повстанців радянських таборів, на яких українська молодь в діаспорі гартувалась для боротьби за визнання радянської окупації над Україною. Ці пісні лунали над наметами студентів Революції на граніті та барикадами під час Революції Гідності, коли українців не злякали ні погрози, ні тюрми, ні кулі снайперів…

Отримати такі співаники можна, написавши на пошту: vilnifound@gmail.com
12 серпня 2017
"Фундація Вільні Люди" підтримала вишкільний курс "Нащадки воїнів"
Цого літа на Волині відбувся всеукраїнський військово-патріотичний наметовий табір "Нащадки воїнів: Легіонер та Оріяна". На захід з'їхалось близько 80 учасників з різних куточків України.

Впродовж 7 днів хлопці та дівчата вчились вправлятись зі зброєю, відпрацьовували вогневу підготовку, отримали навички надання першої домедичної допомоги, засвоїли основи інженерно-саперної підготовки та виживання в природних умовах. Окрім того, особлива увага надавалась вивченню історії України періоду національно-визвольних змагань ХХ ст.

"Ми підтримуємо розвиток вишкільних таборів для молоді, що мають патріотичне та націоналістичне спрямування. На таких заходах звичайні хлопці і дівчата перетворюються на повноцінних свідомих громадян України - Вільних Людей, що беруть на себе відповідальність та змінюють державу на краще. Вони формують нову генерацію українців", - зазначає Інна Левус, керівник Фундації Вільні Люди.

Організатори табору: Центр національно-патріотичного виховання дітей та молоді у м. Луцьку, ГО "Національний Альянс", ПЛАСТ НСОУ, Студентське братство Волині, та Всеукраїнське об'єднання військово-патріотичних організацій. Захід відбувся за підтримки Міністерства молоді та спорту України.
3 серпня 2017
Проект "Ігри Героїв": даємо "вудку", а учасники самі ловлять на неї "рибку"
Участь у бойових діях не минає безслідно. Військові отримують як психологічні травми, так і фізіологічні. Повернувшись в тил, багатьом доводиться починати життя "з нуля". Адаптуватись до мирного життя, знайти своє місце в суспільстві зовсім не просто. Саме тому так важливо забезпечити військовим адекватну реабілітаційну програму.

Про один із способів реабілітації – проект "Ігри Героїв" – на чаюванні Фундації Вільних Людей розповіли його організатор Євгеній Коваль та учасник Август.

Заняття спортом і спілкування з такими ж, як і ти - вдалий спосіб не втратити інтерес до життя, знайти мотивацію, ставити і досягати нові цілі. Усе це забезпечує проект "Ігри Героїв", створений для військових, що отримали поранення під час бойових дій. Суть проекту – не лише заняття з кросфіту та участь у змаганнях, а й допомога в пошуку роботи та зайнятості для його учасників.

"Заняття спортом підтримують не тільки фізичну форму, а й допомагають "триматись на плаву". Тобто, мотивують рухатись вперед, шукати своє місце. По суті, проект дає "вудку", а учасники самі "ловлять рибку". "Ігри Героїв" передбачають не лише тренування, спілкування, підтримку та участь у змаганнях, а й пошук зайнятості", - розповів ветеран російсько-української війни, що втратив ногу під час бойових дій, учасник "Ігор Героїв" Август.

За словами Євгенія Коваля, керівника проекту, на "Ігри Героїв" в Україні є великий попит серед людей з інвалідністю та військових з пораненнями. Проект не є комерційним, не приносить прибутку. "Але все попереду", - запевняє він.

"Ми постійно розвиваємось, стикаємось з проблемами та відсутністю підтримки місцевої влади. Але ніхто не здається: проект стає масштабним і ми бачимо, в якому напрямку рухатись. Головне, що "Ігри Героїв" є соціально значущим проектом", - говорить Євгеній Коваль.

Крім того, під час чаювання, Євгеній поділився з присутніми "секретами" створення соціальних проектів.

"Фундація Вільні Люди всіляко підтримує подібні ініціативи. Українці, які усвідомлюють, що відповідальність за їхні життя лежить винятково на них, здатні змінити державу. Чекати, склавши руки, - це не вихід. Адже тільки той, хто шукає дорогу, може її знайти", - говорить Іван Кішка, виконавчий директор Фундації Вільні Люди.
1 серпня 2017
У чотирьох містах України відбулись молодіжні табори "Курс Вільних Людей"
Завершилась літня серія заходів "Курсу Вільних Людей", учасниками яких стала молодь з усієї України. П'ятиденні наметові табори відбулись на Львівщині, Тернопільщині, Сумщині та Київщині. Учасниками стали близько сотні активних хлопців і дівчат, які цікавляться громадською діяльністю, волонтерством, прагнуть розвитку - як особистісного, так і в контексті держави.

"Курс Вільних Людей - КВЛ є освітнім заходом для молоді. Але не кожен може зрозуміти та знайти щось корисне в програмі: вона розрахована саме на патріотів - вдповідальних, свідомих, готових працювати не лише заради особистого блага. Саме з такою молоддю і потрібно працювати: доносити ключові поняття ідеології українського націоналізму, розповідати про історію українського визвольного руху, а також - про сучасну гібридну війну та боротьбу не тільки на фронті, а й в економічній, інформаційній, політичній, культурній сферах", - переконана Соломія Фаріон, голова Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК, член Проводу Вільні Люди.

Знання та навички, які учасники здобули під час "Курсу Вільних Людей", втілюватимуть у справах.

"Розумію, що від мене залежить те, в якій державі я житиму. Звісно, можна змінювати щось самостійно, але під час "КВЛ" я зрозуміла, що працювати в команді однодумців значно ефективніше. Уже маю кілька ідей, які хочу втілити в життя, тож почну роботу, щойно приїду з табору", - говорить учасниця.

"Курс Вільних Людей" уже третій рік поспіль займається освітою молоді. Випускники долучаються до діяльності "Вільних Людей", а також втілюють власні громадські проекти та кампанії.

За словами Івана Кішки, виконавчого директора "Фундації Вільних Людей", що займається соціально-гуманітарними проектами, "Курс Вільних Людей" дозволяє збільшити відсоток молоді, яка знаходить та вирішує ті суспільні проблеми, які її турбують: від поселення у студентські гуртожитки без хабарів чи ремонту дороги, до проведення різноманітних заходів чи видання книг.
22 липня 2017
Ілларіон Павлюк: "Пропаганда: боротися з нею чи робити свою"
Відрізняти пропаганду від справжніх фактів, протидіяти брехні та маніпуляціям, бути здатним оцінювати та аналізувати інформацію – навики, важливість яких складно переоцінити. "Пропаганда: боротися з нею чи робити свою" – такою стала тема розмови з Ілларіоном Павлюком, експертом з пропаганди, продюсером. Захід відбувся у рамках проекту Фундації Вільних Людей "Чаювання Вільних".

Інформація керує сучасним світом. Саме тому вона стала потужною зброєю в гібридній війні. Чи була б можлива окупація Росією Донбасу, анексія Криму без відповідної попередньої роботи з населенням? Без формування думки, створення меседжів на кшталт "захисту російськомовного населення"? Ні. Оскільки жителі окупованих територій не знаються на прийомах пропаганди, їх перетворили на "зомбі", не здатних критично мислити.

"Аби не допустити повторення помилок, сьогодні кожен громадянин України повинен вміти ідентифікувати пропаганду і розуміти вплив, який вона спричиняє. Мета цього заходу – навчити українців аналізувати почуте чи побачене", - переконаний Іван Кішка, виконавчий директор Фундації Вільні Люди.

Під час розмови за чаєм, Ілларіон Павлюк зруйнував поширені стереотипи про пропаганду як брехню, що не має нічого спільного з об'єктивною інформацією. На реальних прикладах він продемонстрував, яким чином і з яким ефектом можна маніпулювати будь-якою інформацією.

Переглянути відеозапис зустрічі можна тут.

Довідка: Ілларіон Павлюк працює в сфері медіа 20 років. Починав диктором на радіо та журналістом в газеті, пізніше став спецкором телеканалу "Інтер" на Близькому Сході. Продюсер і співзасновник продакшн "IVORY Films" (до ребрендингу - TheShowTime), автор документальних фільмів "ДНК - портрет нації", "Код нації", "Звичайні зомбі" (телеканал "Україна"), "Рівень секретності 18" (телеканал "1+1") та багато інших.
14 червня 2017
Одеській бібліотеці передано книги
Вільні Люди. Одеса продовжують співпрацю з Одеською обласною універсальною бібліотекою ім. М.С. Грушевського, наповнюючи її фонди українськими книжками. Цього разу подарували "«V» означає «Вільні»" авторства Ліля Мусіхіна, "Украдене ім'я: чому Русини стали Українцями" Євгена Наконечного, "Гурби. Квітень 44-го" та художньо оформлений календар Журавель Юрій Zhuravel Yuriy "Знай наших".
"Помилкою було б вважати, що в добу інтернету бібліотеки ніхто не відвідує. Насправді, є великий пласт інформації, яку можна відшукати лише в книгах, що зберігаються на полицях бібліотек. Ми прагнемо наповнювати всі сфери життя українців - українським змістом, і бібліотеки - не виняток. Тому й передали літературу, що формує світогляд вільної людини - патріота з активною позицією", - зазначив Іван Кішка, виконавчний директор Фундація Вільні Люди.
7 червня 2017
Борис Потапенко: "Україна - бар'єр, що дає відсіч імперським намірам Путіна"
Черговий захід проекту "Чаювання Вільних" - зустріч активу Вільні Люди та Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК з Borys Potapenko, віце-президентом Ради Українських Державницьких Організацій Світу - порушив питання "Чому варто підтримувати зв'язок з українською діаспорою?".
На прикладі власного життя, сенсом якого є безперервна боротьба за визволення та розбудову України, Борис Потапенко доводив, що світове українство - потужний інструмент, без єдності якого існування України в існуючих історичних умовах було б неможливим.
Як зазначив Serhii Kuzan, заступник Керівника Проводу "Вільних Людей", підтримка Заходу – це не ефемерне поняття, а системна праця багатьох поколінь. Борис Потапенко - приклад людини, що все життя віддає боротьбі за Україну. Факт, що він тричі був у в'язниці через акції прямої дії в США і Канаді, спрямовані на актуалізацію українського питання, промовистіший за будь-які слова.
"У Канаді, від Торонто до Ванкувера, проживає вже шосте покоління українців, яке народилось і виросло за межами Батьківщини. Як не дивно, усі покоління не лише говорять українською, плекають традиції та розбудовують свою громаду, а й всіляко дбають про Українську Державу. Не має значення, де українці фізично проживають, яким повітрям дихають, якою землею ходять. Україна – важлива для її діаспори. Це – ідея, передана від дідів, до батьків, дітей, онуків", - зазаначив він.
Згадуючи 1951 рік, Борис розповів про батьків, які не маючи вигідного становища чи коштів, віддали все, щоб будувати церкви, народні доми, школи, спортивні клуби, видавництва і т.д., створити окреме українське суспільство, аби "від колиска до погребника бути оточеним українським середовищем".
"Ми також всіляко привертаємо увагу світу до проблем України, влаштовуючи публічні акції та заходи. Світ має відчути нашу рішучість, лють та відмову від статусу-кво. Те, що вони сприймають як реальність, для українців – несправедливість, чин проти нації", - додав він.
Борис Потапенко переконаний, що Захід повинен навчитися в українців, що таке боротись за волю і справедливість. "Захід плекає цінності, а живе за інтересами", - підкреслив Борис.
Таким чином, українська громада діаспори створює умови, в яких представники воюючої України можуть викладати суть і демонструвати реалії. Так, члени Проводу "Вільних Людей" - Андрій Левус, Сергій Кузан, Gumenyuk Dmitrii Borisovish, Андрій Бойчук виступали в США, зустрічались з конгресменами, сенаторами, представниками виконавчої влади, лобіюючи українські інтереси і доносячи правдиву інформацію про існуючий стан речей.
Важливою умовою перемоги є саме спільна робота над тим, щоб Україна зайняла своє місце в світі. Для цього треба довести до кінця процес розвалу та поховання навіть самого поняття російського імперіалізму.
"Українці всього світу мають разом пильнувати, щоб кінець Російської імперії означав свободу поневоленим народам, а Україна стала центром у своєму регіоні", - переконаний Борис Потапенко.
2 червня 2017
Українці Канади допомогли родині загиблого бійця
Вільні Люди передали фінансову допомогу у розмірі 10 000 грн. від Friends of Ukraine Defense Forces Fund родині загиблого бійця 131 ОРБ Збройних Сил України Майбороди Дениса, позивний "Красавчик". Кошти були перераховано на особистий рахунок батька загиблого героя.

Денис Майборода загинув 30 квітня 2017 року під час виконання бойового завдання поблизу Катеринівки, що на Луганщині. Російські окупанти обстріляли позиції підрозділу зі 120-ти міліметрових мінометів.
Без батька залишився 11 річний син Дмитро.

Вічна слава героям України!
27 травня 2017
"Вільні Люди" передали на фронт позашляховик Hyundai Galloper
Силами білорусько-українського волонтерського корпусу та волонтерів БФ "Допомагаємо Україні разом" (м. Івано-Франківськ), джип привезли із Мюнхена до Львова. Тут провели техогляд, ремонт ходової та мотору.
Перед від'їздом авто наповнили сухими борщами, енергетичними сумішами, консервацією та солодощами.
"Ми з друзями передали вже чотири автомобілі на фронт. Вірю, що цей джип врятує не одне життя українським військовим та, хоча б на день чи годину, але приблизить нашу перемогу. Слава нашим героям", - прокоментував волонтер мережі "Вільні люди" Andriy Ben.

Велика подяка тим, хто нам допомагав:
Hand Made по-львівськи для Армії руками волонтерів
ВС Серця Лева
Центр допомоги Героям АТО
ЗИМНА ВОДА (Волонтерський Рух)
Academy Aikibujutsu - Академія Айкібудзюцу
БФ "Допомагаємо Україні разом"
Фундація Вільні Люди
24 травня 2017
Зміна святкового календаря – ще один крок декомунізації
У рамках проекту "Чаювання Вільних" Фундація Вільні Люди відбулась зустріч з Володимиром В'ятровичем, директором Український інститут національної пам'яті. Обговорювали процес декомунізації, зокрема – пропозиції зі зміни календаря святкових та вихідних днів. Захід зібрав повний зал слухачів у прес-залі Української Інформаційної Служби.

"Декомунізувати Україну – означає зробити важливий крок до деокупації. Простий приклад: в Україні Путіна підтримують прибічники "совка", а так історично склалось, що серцевина цієї аудиторії - на Донбасі. Та попри це, саме українське суспільство стало рушієм декомунізації. Є багато критиків, які вважають, що старт декомунізації – це прийняття законів, але це не так. Коли під час Революції Гідності активісти повалили перший пам'ятник Леніну, це стало початком активної фази. Провести декомунізацію силами держави (а зокрема – Інституту національної пам'яті, штат якого складає 41 особу) було б неможливо. Саме громадськість змусила владу рухатись і втілювати закони", - зазначив Volodymyr Viatrovych.

За його словами, наступний крок декомунізації – зміни в календарі свят, що на сьогодні є коктейлем з радянських та власне українських свят. "У 2000-х роках ми відмовились від святкування 7 листопада, нещодавно – 23 лютого. Натомість, з'явилось свято 14 жовтня. Але попри позитиви, є ще факт надмірної кількості вихідних, від чого держава багато втрачає. Тому ми розробили законопроект, що є доцільним і з економічної, і з ідеологічної точок зору", - додав він.

За словами Serhii Kuzan, модератора зустрічі, заступника Керівника Проводу "Вільних Людей", така діяльність Інституту національної пам'яті не лишається непоміченою: відбуваються напади як на Володимира В'ятровича, так і на установу зокрема. "Вільні Люди" встановили відеокамери спостереження на будівлі Інституту нацпам'яті, а також надіслали звернення до відповідних органів з вимогою забезпечити охорону.

"Мета заходів "Чаювання Вільних" – це взаємодія. Будь-які законодавчі ініціативи потребують серйозної громадської підтримки. Повна деокупація України можлива лише через проведення декомунізації та деколонізації. Ряд законопроектів, що стосуються саме деколонізації України, внесені на розгляд уряду. Зокрема, щодо спеціального статусу УПЦ МП, регулювання в'їзду гастролерів з Росії, а також однієї з найбільших проблем України з точки зору економіки - природніх монополій, 75% власників яких пов'язані з російськими олігархами - Григоришиним, Бабаковим та іншими. Поки ці сфери контролюються росіянами – ні про яке звільнення України мови йти не може", - зазначив Андрій Левус, Керівник Проводу "Вільних Людей".
22 травня 2017
"Вільні Люди" гартують молодь на Харківщині
Поблизу Харкова відбувся регіональний вишкільний табір для молоді «Слобідські ночі-2017» за підтримки Фундація Вільні Люди.

Програма табору включала в себе елементи військового вишколу з освоєння навичок володіння зброєю й тактикою ведення бою, який проводив Олександр Бойко, екс-заступник командира з виховної роботи 2-го батальйону Національної гвардії.

Учасників табору навчали бойовій парамедицині, після чого вони здійснили вимарш.

"Незважаючи на складні часи, які зараз переживає Україна, наша організація продовжує виконувати великі об'єми роботи, спрямовані не лише на розбудову держави, а й боротьбу із зовнішнім окупантом", - зауважив Діма Комс, координатор Харківського осередку "Вільних Людей" Дмитро Беднін. "Разом із тим, ми продовжуємо працювати над вишколенням молоді. Зокрема, у східних регіонах потреба в патріотичному вихованні є більш гострою, ніж на західних. Ми будемо працювати над впровадженням табору на більш масштабному рівні", - додав він.
21 травня 2017
У Рівному відбулись "Ігри патріотів" серед людей з вадами слуху
Три команди змагались за першість, аби здобути право представляти Рівненщину на всеукраїнському рівні.

У ході насичених змагань, що відбувались навіть під дощем, перемогла команда "Форсаж". Тепер переможці візьмуть участь у всеукраїнському етапі, що відбудеться 15 червня в Одесі.

"Фундація Вільні Люди підтримала конкурс, оскільки "Ігри патріотів" сприяють формуванню в осіб з вадами слуху активної життєвої, а як наслідок - громадської позиції, розвивають патріотичні, морально-вольові та фізичні якості", - зазначив Іван Кішка, виконавчий директор Фундації Вільних Людей.

Так, завдяки фінансовій підтримці, переможці отримали призи загальною вартістю 5 000 грн: дипломи, медалі, кубки, пледи, термочашки та годинники.

"Здорова Нація - це Сильна Нація! Тому ми з радістю підтримуємо подібні ініціативи, зокрема розвиток спорту", - говорить Олександр Онищук, координатор Вільні Люди у Рівному, автор проекту тренажерного залу "Вільні. Сильні".
20 травня 2017
"Вільні Люди" передали необхідне медичне обладнання на Донеччину
"Вільні Люди" передали необхідне медичне обладнання на Донеччину

Завдяки підтримці та фінансовій допомозі Фонду "Приятелі ЗСУ"( Friends of Ukraine Defense Forces Fund) та української громади Канади, для 61-го військового мобільного госпіталя, що знаходиться в Донецькій області, передано спалювач голок і знищувач шприців.

За словами Dmytro Zhmailo, заступника Керівника Штабу Вільні Люди, підтримки потребують не дише військові на передовій, а й ті, хто дотичний до війни. Медики - не виняток.

"На сьогодні не існує документа, який би регламентував діяльність військових госпіталів, тому до них пред'являють такі ж вимоги, як і до стаціонарних. Однією з таких вимог є утилізація голок і шприців. Однак, відповідного обладнання для проведення процедури було відсутнє. За час проведення АТО, у нас зібралось кілька тисяч голок і шприців, які ми не могли просто викинути, а утилізувати - просто ніяк. Тому надзвичайно вдячні за обладнання", - зазначив працівник медзакладу.
6 травня 2017
У Львові презентували книгу Леоніда Мосендза "Відплата" за участю автора передмови Станіслава Федорчука
Сьогодні, у час війни і масового розчарування населення у "політичній еліті", бракує людей з психологією лицарства та войовничості, а не пацифізму. Не обиватилів, а творців власного життя, для яких життя - це боротьба. Навіть якщо "один у полі воїн", борня все одно триває. От про таких борців писав Леонід Мосендз.
"Сучасна доба – це та доба, яку пророкував Мосендз. Ця книга мала вийти саме зараз, у час нового середньовіччя. Читайте її, будьте лицарями. Не розмінюйтеся на дурниці. Живіть за принципом: кожен день – останній. Саме так народжується Орден Нових Вільних Людей Ідеї та Чину", - зазначає Андрій Левус, Керівник Проводу Вільні Люди, автор післямови до книги.
2 травня 2017
Волонтери з Канева відправили українським військовим, що дислокуються під Волновахою, три вантажі з маскувальними сітками
Волонтерська мережа Вільні Люди підтримує роботу волонтерів, сплачуючи усі пересилки Нова пошта.
"Крім того, днями відправлено 10 вантажів у трьох напрямках: Запоріжжя, Харків, Красногорівка. Серед речей - плівка, рукавиці, миючі засоби, сидушки-трансформери, подушки, білизна, маскувальні сітки, цукерки, печиво. Для військових волонтерів, які незабаром вирушають у зону АТО, теж пакували та готовили вантажі: маскувальні сітки, "кікімори" та багато чого іншого", - зазначають волонтери.
За словами канівців, завдяки мережі "Вільні люди", яка оплачує вантажі через "Нову пошту", вже майже два роки вони мають можливість терміново відправляти замовлення на Схід.
Раді допомагати у цій хорошій справі!
30 квітня 2017
Одеситам презентували книгу "Коли захиталось небо, або "V" означає Вільні"
Сьогодні про книгу, яку презентують по всій Україні, говорили в Одесі. Її автор, активний учасник Революції Гідності, волонтер, активіст "Вільних Людей" Лілія Мусіхіна, говорить, що в книзі описала реальні події, а тому згадувати про них важко: йдеться про великі втрати, у тому числі - близьких друзів, що героїчно загинули у боротьбі за Україну.
"Презентувати книгу для "своїх" значно складніше, ніж длянезнайомих людей. Боїшся сказати щось не те, зачепити за "живе", адже події Революції Гідності та участь війні - далеко не пересічні сторінки в наших життях", - зазначила Лілія Мусіхіна, звертаючись до присутніх на презентації членів Самооборони Майдану та "Вільних Людей".
Читаючи книгу, багато хто впізнає себе в героях історії. Автор відзначає, що хотіла показати "переродження", зміну свідомості і шлях, пройшовши який, українці стали вільними.
"Просто і легко бути патріотом в Тернополі, Львові, Івано-Франківську. У вас, в Одесі, це важче. Якби не ви, хто знає, що було б зараз з Одесою?...", - додала автор.
Придбати книгу можна за номером: 050 490 24 91, Максим
28 квітня 2017
Вільні Люди презентували свою діяльність у Тернополі
Сьогодні члени Проводу та активісти мережі "Вільні Люди" на прес-конференції у Тернопільському прес-клубі розповідали про конкретні дії та результати, яких досягли в інформаційній, економічній деокупації. Про це говорили Андрій Левус, Керівник Проводу; Іван Ковалик, координатор Вільні Люди Тернопіль - Самооборона Майдану; а також Ліля Мусіхіна - відомий волонтер та активіст мережі.
"Щоб очистити Україну від російських впливів, потрібно об'єднати зусилля: і громадськості, і представників влади. В умовах війни важливо зберегти порозуміння, а значить - і державність. Критика може бути лише конструктивною, і ми наголошували на цьому під час кампанії "Єдність заради перемоги". Готуємо її другий етап, який обов'язково відбудеться і в регіонах", - зазначив Андрій Левус.
На підтвердження цього, відбулась зустріч з учасниками круглого столу "Єдність заради перемоги" - політиками, громадськими діячами, бізнесменами та іншими активістами.
"Обговорили результати та досягнення, а також - розробили план подальших дій", - говорить Іван Ковалик.
25 квітня 2017
Активіста "Вільних Людей" відзначено на фотоконкурсі
Вітаємо побратима, військового кореспондента Lesko Kromplitz з перемогою в номінації "Репортаж" на фотоконкурсі "Фотограф року". Нагороду виборов його проект Promka. Це - серія чорно-білих фотографій та полароїдних знімків, присвячені українським героям, котрі щодня в нелюдських умовах, під постійними обстрілами виконують свій обов'язок з оборони української державності.
Успіхів та натхнення, друже!
21 квітня 2017
"Вільні Люди" у Львові здійснили дві відправки медичного устаткування
У Петропавлівську лікарню (м. Станиця Луганська) та до Славутського територіального центру соціального обслуговування (Хмельницька область) передано медичне обладнання.

Сьогодні бійці АТО - пацієнти петропавлівської лікарні, вже отримали візки, ходунки та палички.

Також передали високомолекулярні поліетиленові бронепластини для дівчини Роксолани з батальйону ОУН, яка в травні їде на передову.
14 квітня 2017
Запорізькі волонтери відвідали бійців у лікавальному закладі
Запорізькі активісти Вільні Люди відвідали бійців, що знаходяться на лікуванні в Запорізькому протитуберкульозному диспансері. Їм привезли продукти харчування та інші речі першої необхідності.
"Ситуація з харчуванням та утриманням захисників у медичному закладі залишається на ганебному рівні, тому ми не можемо залишатися байдужими. Ми зібрали та доставили їм корисних продуктів та вітамінів", - зазначив координатор Вільних Людей у Запоріжжі Дмитро Харьков.
Нагадаємо, що "Вільні Люди" Запоріжжя системно надають допомогу військовослужбовцям, що проходять лікування у Запорізькому протитуберкульозному диспансері. Також ведеться юридична робота в напрямку поліпшення харчування та умов утримання захисників України в медичному закладі.

12 квітня 2017
У Києві відбулась презентація книги Лілії Мусіхіної "Коли захиталось небо, або V означає вільні"
Активістка 15 сотні Самооборони Майдану, волонтер та член Вільні Люди Ліля Мусіхіна презентувала книгу "Коли захиталось небо, або V означає вільні" у Книгарні "Є".
Лілія Мусіхіна брала активну участь в Революції Гідності, в створенні 15-ї сотні "Вільних Людей". Коли розпочалась війна, однією з перших у рідномі Тернополі стала волонтером.
Саме про події Революції Гідності 2013-2014 рр. розповідає автор у художній біографічній книзі.
"Цю книгу я не планувала писати, не хотіла. Била себе по пальцях, відмовлялась. Але в якийсь момент не витримала. Книга написана в рекордні терміни – за два тижні. Я диктувала її собі вголос, щоб було не так боляче писати, потім перечитувала. Хлопці на штабі вивчили її напам'ять. Я б воліла, щоб ця книга ніколи не була написана. Я б воліла, щоб в Україні не було кривавого Майдану, не було війни", - говорить Лілія.
Книга присвячена героям російсько-української війни на Сході, що загинули в боротьбі за соборність: Віктору Гурняку, Володимиру Гарматію, Роману Атаманюку та іншим.
Організатори: Фундація Вільні Люди, Молодіжний Націоналістичний Конгрес - МНК спільно з Книгарня Є та видавництвом "Джура".
28 березня 2017
У Харкові відбувся тренінг з першої домедичної допомоги
Упродовж двох днів тренери з Patriot Defence / Захист Патріотів розповідали харків'янам, як підтримувати життя людини до приїзду швидкої.
"Такі знання є критично необхідними, адже кожному з нас може стати зле просто на вулиці, у метро чи в кінотеатрі, і важливо, щоб першу допомогу змогли надати звичайні перехожі. Щороку 50 тисяч українців помирають, так і не дочекавшись невідкладної допомоги, констатують лікарі. Проте, такі знання набувають особливої актуальності, якщо в країні триває війна. А нещодавній випадок в Балаклеї зайвий раз нагадує нам про це", - говорить Anzhela Makukha, активіст "Вільних Людей".
Що робити, коли хтось на вулиці раптом знепритомнів? Як діяти, якщо стався вибух? Як допомогти, якщо в людини кульове поранення? Як себе поводити, якщо людина постраждала в ДТП? На ці та багато інших питань відповіли інструктори "Захисту Патріотів".
Два дні тренінгу були насичені новими знаннями, корисною та цікавою інформацією, а найважливіше - практикою. Було відібрано 20 осіб (з понад ста бажаючих), що вчилися робити сердцево-легеневу реанімацію, правильно бинтувати рани, допомагати людям при переохолодженні та перегріві, накладати шини, користуватися турнікетом та робити турнікети з підручних засобів, правильно перевертати та транспортувати травмованого.
"На мою думку, найважливіше, чому навчили інструктори - не зашкодити ще більше вже травмованій людині. Завжди потрібно зберігати спокій та відповідати за свої дії, бо в таких ситуаціях саме від вас залежить не тільки власна безпека, а й чи доживе людина до приїзду лікарів. Звичайно, за два дні неможливо навчитись всьому, але цей дводенний вишкіл дав цілісне розуміння про долікарську допомогу. Сподіваємось, що тепер його учасники не розгубляться в подібній ситуації", - говорить Andriy Rudenko, активіст "Вільних Людей".
Організатори також висловлюють подяку інструкторам "Захисту Патріотів", а також партнерам - Корпорация «Бисквит-Шоколад» та "Майдан моніторинг".
28 березня 2017
Журнал "Миротворець" передано українським військовим
Волонтери Вільні Люди вдячні "Українській миротворчій школі" за 300 примірників журналу Миротворець.

Частину з них уже передано на передові позиції українським військовим. Також висловлюємо особливу подяку Oleksandr Shevchenko!

Журнал "Миротворець" - український мілітарний журнал, що забезпечує потребу військових у фаховій інформації.
25 березня 2017
Чернігівські активісти відзначили День Волі
Сьогодні - річниця виникнення першої національної білоруської держави, більше відома як День Волі. У Чернігові відбулась зустріч з представниками білоруського національного руху - письменником і журналістом Уладзіславом Ахроменком та капеланом білоруського батальйону о. Євгена Орди, учасником АТО Сяргеєм Богукальцем.

"Білорусь - незалежна держава. Суспільні настрої демонструють бажання віддалятись від Росії, більше того - помітною є тенденція до самоідентифікації білорусів як нації. Українці підтримують ці прагнення, особливо в контексті геополітичного проекту "Балто-Чорноморська вісь", про який так багато писав Юрій Липа, говорячи про об'єднання як про впливове та сильне утворення", - гооворить Олександр Ясенчук, член Проводу "Вільних Людей".

Смволічно, що саме Чернігівщина межує з Білоруссю, тож співпраця білорусів і українців тут - особливо плідна: це вже не перша зустріч з білоруськими активістами.
Організаторами заходу стала Фундація Вільні Люди та КМЦ Інтермеццо.
14 березня 2017
До Дня українського добровольця "Вільні Люди" завітали до школярів
До дня українського добровольця, одеські активісти Вільні Люди поспілкувались на тему патріотизму зі школярями та ліцеїстами військово-морського ліцея. Захід відбувся у бібліотеці ім.Михайла Грушевського, якій "Вільні Люди" подарували книги.
"Бібліотека потребує літератури з історії України, ідеології націоналізму. Ми з радістю передали те, що маємо: адже саме на таких книгах слід виховувати характери молодих українців", - зазначив Олександр Попов, активіст "Вільних Людей".
Це вже не перший досвід співпраці одеських активістів з молодим поколінням. Так, до Дня пам'яті Героїв Крут, "Вільні Люди" уже проводили тематичну зустріч в одній зі шкіл, якій також подарували книги.
14 березня 2017
Активіст "Вільних Людей" - у сотні кращих претендентів на участь у змаганнях "Інвіктус"
Запорізький активіст Вільні Люди Євген Олексенко потрапив у сотню найкращих за результатами відбору в українську команду для участі в міжнародних спортивних змаганнях "Інвіктус".
"Інвіктус" - масштабні міжнародні змагання для військовослужбовців та ветеранів, які зазнали травм, поранень або захворювань під час або внаслідок виконання службового обов'язку. Цього року змагання відбудуться у Канаді, а українська команда військових вперше візьме у них участь.
Evgeny Oleksenko - не тільки сильний тілом, а й духом. За словами побратимів, з першого дня заснування "Самооборони Майдану" долучився до рядів активістів. На початку 2014 року перебував на блок-постах, брав участь у спільних операціях з держорганами і відповідними службами. Зараз - активіст "Вільних Людей". Нагороджений медаллю за "Жертовність і любов до України".
З літа 2015 - учасник бойових дій, має інвалідність. Службу проходив в 93 ОМБр на посаді командира розрахунку гранатометного взводу, був гранатометником.
Окрім цього, займається спортом з 14 років: кандидат в майстри спорту, чемпіон України з юніорів, має більше 10 спортивних нагород.
"Євген - яскравий приклад сильної та вольової людини. Відповідальний та свідомий громадянин, він загартовує не лише фізичні характеристики, а й дбає про моральні. Саме такі хлопці - приклад для кожного з нас", - говорить Дмитро Харьков, координатор Запорізького осередку "Вільних Людей".
Вітаємо побратима з успіхом і бажаємо нових перемог! Ми вболіваємо за тебе!
10 березня 2017
Активіста "Вільних Людей" нагородили грамотою
Нашому побратиму, активісту Вільні Люди, свідомому громадянину Юнис Аскеров, командування 134-го окремого батальйону вручило подяку за надання благодійної допомоги та небайдуже ставлення до потреб військовослужбовців ЗСУ, патріотизм та чітку громадянську позицію у складний для Держави час.
Вітаємо, друже! Боротьба триває!
9 березня 2017
У Чернігові відбувся поетичний флешмоб
До дня народження Кобзаря, 9 травня, чернігівській осередок Вільні Люди спільно з Єдиний Волонтерський Центр. Чернігів та "Кримська громада м. Чернігова" провели поетичний флешмоб біля монументу Тарасу Шевченку на Чернігівському древньому Валу.
Кожен бажаючий міг публічно зачитати поезію Кобзаря, а потім - отримати в подарунок книгу від Вільні Люди.
"Тарас Шевченко був відомим і двісті років тому, і залишається актуальним тепер. Його революційний заклик "...вставайте, кайдани порвіте і вражою злою кров'ю волю окропіте" не лише став новим словом української літератури, а є інструкцією наших дій у тій багатовіковій війні, яку веде Україна з Московією за незалежність", - зазначив Олександр Ясенчук, член Проводу "Вільних Людей".
Контакти
+38 096 188 37 93
vilnifound@gmail.com
Київ, вул. Ярославів вал, 9